kwiaty cebulowe kiedy sadzić

Kwiaty cebulowe – pielęgnacja i kalendarz sadzenia

Większość miłośników zieleni nie wyobraża sobie swojego otoczenia bez kwiatów. Zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy na drzewach nie ma liści, śnieg już się stopił i czekamy na jakiś kolor, jest możliwość posadzenia pierwszych roślin. Kiedy należy sadzić kwiaty cebulowe? Jak powinien wyglądać Twój wiosenny ogród? Czy będzie to miejsce, w którym kwitną kolorowe kwiaty, czy będzie to ogród o pięknej prostocie i ograniczonej kolorystyce? Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli posadzisz cebulki o różnych terminach kwitnienia, będziesz cieszyć się ich kolorowym kwitnieniem od lutego do końca maja.

Sadzenie kwiatów cebulowych jest w naszym kraju bardzo popularne. A to dlatego, że są odporne na niższe temperatury i różne choroby oraz nie wymagają szczególnej uwagi ani umiejętności ogrodniczych. Ponadto wiele osób uwielbia kwiaty cebulowe głównie ze względu na walory wizualne. Kiedy sadzić takie rośliny, aby dobrze się rozwijały i pięknie rosły? To pytanie zadają zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Jeżeli należysz do tej grupy i szukasz informacji na ten temat to jesteś we właściwym miejscu bo odpowiedź znajduje się w tym artykule. Między innymi dowiesz się, kiedy prawidłowo je sadzić, a kiedy wykopywać.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?

Każda roślina ma swój sezon, kiedy najlepiej ją sadzić lub siać. Nie inaczej jest z kwiatami cebulowymi, one też mają taki okres. Cebule należy sadzić od sierpnia do listopada. Wszystko dlatego, że potrzebują pewnej ilości czasu, aby naprawdę się zakorzenić. W przypadku, gdy proces sadzenia rozpocznie się zbyt późno, nie zdążą zakorzenić się aż do zimy i mogą wtedy zamarznąć i obumrzeć.

Decyzja, kiedy sadzić cebulki kwiatowe, zależna od tego, jaki to jest gatunek. Czas sadzenia może się różnić w zależności od rodzaju rośliny. Cebulki kwiatów dobrze znoszą niskie temperatury – oczywiście pod warunkiem, że posadzimy je na tyle wcześnie przed zimą, że zdążą się zakorzenić.

Dowiedz się także Jak założyć łąkę kwietną?

W przypadku cebulek hiacyntowych sadzenie należy rozpocząć około września, ale nie później niż w październiku. Jest to idealne „okno czasowe”, ponieważ gwarantuje dobre ukorzenienie cebulki. Kwitnienie tych kwiatów przypada na połowę i późną wiosnę, czyli w kwietniu i maju. Natomiast ich wykopy powinny odbyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca.

sadzenie kwiatów cebulowych
Hiacynt to popularny kwiat cebulowy

Podobny proces mamy z sadzeniem popularnych irysów. Podobnie jak w przypadku hiacyntów sezon sadzenia trwa od września do października. Należy jednak wziąć pod uwagę, że te kwiaty kwitną tylko latem, czyli w czerwcu i lipcu. Można jednak rozpocząć kopanie zaraz po kwitnieniu – od lipca do sierpnia.

Innym powszechnym kwiatem cebulowym jest oczywiście krokus. Czas sadzenia ponownie przypada na początek jesieni, więc wrzesień i październik, kwitnienie przypada na około czerwiec i lipiec, a można go wykopywać od lipca do sierpnia. 

Z mniej popularnych cebulek mamy szachownicę kostkowatą. Możesz ją posadzić pod koniec lata, ale nie później niż do końca września. Tylko wtedy możemy być pewni, że będziemy mogli podziwiać te piękne rośliny w okresie kwitnienia. Na przełomie kwietnia i maja szachownica wypuszcza swe ciemnoróżowe kwiaty w charakterystyczną szachownicę. Wykop bulw natomiast można rozpocząć około czerwca, ale nie później niż w lipcu.

kwiaty cebulowe szachownica kostkowata
piękna szachownica kostkowata to bylina o nietuzinkowych kwiatach

Kwiaty cebulowe sadzone wiosną

Wiosenne kwiaty cebulowe są idealną ozdobą ogrodu przez całe lato do jesieni. Mają niesamowicie bajeczne, wspaniałe, wielokolorowe pąki, które są świadectwem ich tropikalnego pochodzenia. To dzięki nim w naszym ogrodzie panuje atmosfera ciepłego lata, dopełniona odrobiną egzotyki.

Większość z tych egzotycznych piękności, takich jak dalie, mieczyki, frezje, tygrysówki, jest wrażliwa na mróz. Nic dziwnego, bo pochodzą z rejonów tropikalnych, Ameryki Środkowej czy gorących rejonów Afryki. Dlatego cebule z tej grupy sadzi się od połowy kwietnia do połowy maja, aby ich wzrost rozpoczął się po okresie mrozów.

kwiaty cebulowe - tygrysówka
kwiat tygrysówki

W przypadku niektórych cebul sadzonych na wiosnę, takich jak begonia, dalia i paciorecznik indyjski, kwitnienie można przyspieszyć, sadząc rośliny w doniczkach już w marcu. Posadź je w ogrodzie pod koniec maja. Ponownie jest to propozycja dla bardziej niecierpliwych ogrodników, którzy chcą jak najszybciej zobaczyć piękne, kolorowe kwiatostany tych ciekawych roślin. Doniczki z cebulkami powinny być następnie przechowywane w jasnym, wolnym od mrozu miejscu. W tym celu możesz umieścić je w szklarni lub ganku, aż będą gotowe do sadzenia na rabatach kwiatowych.

paciorecznik indyjski kwiaty
paciorecznik indyjski

Cebulki kwiatowe sadzone jesienią

Wiele popularnych bylin cebulowych, które zimują w ziemi w ogrodzie, kwitnie wiosną. Aby wdzięczne kwiaty ozdobiły nasz ogród od wczesnej wiosny, należy pomyśleć o nich już jesienią. Ponieważ to jest właśnie odpowiedni czas na sadzenie cebulek kwiatowych. Rośliny cebulowe sadzone jesienią upiększają ogród już od wczesnej wiosny. Najpierw rozwija się rannik zimowy, przebiśnieg i krokus, które niekiedy pojawiają się na rabatach kwiatowych już w lutym. Marzec i kwiecień to czas kwitnienia cebuli, czosnku niedźwiedziego, ostróżki, żonkili, puszkinii i hiacynta. Wtedy również kwitną tulipany w ogrodzie.

rannik zimowy - kwiaty cebulowe gatunki
rannik zimowy
kwiaty cebulowe kwitnące wiosną
kwitnące puszkinie
ostróżka kwitnienie
kwiat ostróżki

Kalendarz sadzenia kwiatów cebulowych

Reasumując, można tu przyjąć uproszczoną zasadę – cebulki kwiatowe, które wiosną kwitną w pełnej krasie, jesienią należy sadzić w ziemi. W sezonie wiosennym sadzimy rośliny, które latem zakwitną.

Gatunek kwiatuTermin sadzeniaGłębokość sadzeniaTermin wykopu z gruntu
KrokusyVIII-X5 cmVI-VII
PrzebiśniegiIX4-5 cmVII
Czosnki ozdobneX15 cmVI-VII
HiacyntyIX8-15 cmVI-VII
TulipanyIX-Xok. 10 cmVI-VII
ŻonkileIX8-15 cmVI-VII
SzachowniceVIII-IX15-20 cmVI-VII
CebulaIX-X7-8 cmVI-VII
terminarz sadzenia kwiatów cebulowych

Zobacz także – Rabaty kwiatowe – pomysły i inspiracje

Jak sadzić kwiaty cebulowe?

Przed sadzeniem musimy użyźnić glebę. Ponieważ większość cebulowatych lubi żyzne podłoża o umiarkowanej wilgotności, w piaszczystej i kamienistej glebie nie będą dobrze rosły. Dlatego przed posadzeniem kwiatów w takiej glebie solidnie je użyźnij kompostem.

Dużym problemem z jakim stykają się ogrodnicy jest walka ze szkodnikami w ziemi. Chodzi tu między innymi o pędraki, drutowce, norniki, krety i turkucie podjadki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest sadzenie bulw kwiatowych w ażurowych koszyczkach. Pozwoli to na łatwiejszą ich potem lokalizację przy wykopie. Ażurowy kosz chroni też rośliny przed gryzoniami i szkodnikami glebowymi. Ale często i to nie wystarczy, dlatego niektórzy stosują preparaty nicieniobójcze i sieją grykę, niszczącą pędraki.