chryzantemy kwiaty

Chryzantemy – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Choć kojarzą się nam głównie z 1 listopada, chryzantemy to bardzo efektowne i piękne kwiaty, które z powodzeniem możemy hodować także w ogrodzie. Kwitną jesienią, upiększając swoje otoczenie istną feerią barw. Swą nietuzinkową nazwę zawdzięczają greckim słowom chrysos i anthemon oznaczającym złoty kwiat. Zaiste nazwa doskonale oddaje ich wygląd. By jednak chryzantema mogła zakwitnąć w całej swej krasie, należy odpowiednio o nią zadbać. Dowiedz się jak pielęgnować te piękne kwiaty.

Chryzantema – jak wygląda?

Należące do gatunku astrowatych chryzantemy charakteryzują się pięknym ukwieceniem formującym koszyczki. Chryzantemy to kwiaty rabatowe których znanych jest około 50 różnych odmian. Niektóre odmiany mają dwubarwne kwiaty, ale najczęściej spotyka się rośliny w kolorze białym, różowym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym czy fioletowym. Są też chryzantemy o zielonych i brązowych kwiatach. Wiele można mówić o wyglądzie, ale najlepiej stan rzeczy odda po prostu poniższe zdjęcie – oto piękne kwiaty chryzantem dwóch odmian kolorystycznych:

chryzantemy jak wyglądają
Chryzantemy złociste

Czy chryzantemy tylko na cmentarz?

W naszej kulturze przyzwyczailiśmy się kupować chryzantemę w okresie Wszystkich Świętych i dekorować nimi groby. Nie ma w tym nic złego – są to piękne kwiaty dekoracyjne, które w tym okresie kwitną bardzo bujnie. Ale czy nadają się tylko na cmentarz? Oryginalnie roślina pochodzi z Azji i w Japonii uważa się ją za symbol jesieni. Malowidła przedstawiające piękne chryzantemy umieszczano na ceramice i obrazach. Rosę, którą zbierano z kwiatów uważano natomiast za mającą właściwości uzdrawiające oraz wspomagające długowieczność.

Wielka Brytania epoki wiktoriańskiej lubowała się w chryzantemach do tego stopnia, że sadzono je niemal wszędzie – w ogrodach, parkach, na werandach. Francuzi także upodobali sobie jej bujne kwiecie – świadczy o tym częstotliwość ich występowania na obrazach francuskich impresjonistów.

Na cmentarz polecamy odporne na warunki atmosferyczne:

Sztuczne kwiaty

Najpopularniejsze odmiany chryzantem

Z pośród 50 odmian dostępnych w Polsce na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich. Oto najpopularniejsze odmiany, które chętnie kupujemy i uprawiamy w ogrodach:

  • Boda red – ogrodowa odmiana rośliny o drobnych kwiatach. Kwitnie we wrześniu na czerwono.
  • Agora Bordeaux – także gatunek do ogrodu o pięknych bordowych kwiatach.
  • Agula White – ta odmiana posiada piękne, kuliste kwiaty o białej barwie.
  • Agula Yellow – tę odmianę chryzantem cechują kuliste, żółte kwiaty. Kwitnie latem
  • Amiko Pink – kwitnie w okresie letnim na różowo
  • Hebe – niewielka, osiągająca koszyczki do 10 cm średnicy odmiana o kwiatach w kolorze pudrowego różu
  • Bienchen – kwitnąca na żółto odmiana nadająca się na kwiaty cięte
drobnokwiatowe chryzantemy
chryzantema – odmiana drobnokwiatowa

Oprócz odmian ogrodowych, mamy jeszcze gatunki kwitnące jesienią. Rośliny te charakteryzują się kulistym przekrojem i mniejszą odpornością na mrozy. Te byliny zazwyczaj kupujemy w donicach i ozdabiamy nimi groby na Wszystkich Świętych:

  • Poesie – chryzantema o klasycznych, białych kwiatach tworząca zwarty, kulisty koszyczek
  • Mei-Kyo – kwitnąca na różowo-fioletowo klasyka gatunku.
  • Fellbacher Wein – niezwykle dekoracyjna odmiana o pięknych dwubarwnych kwiatach z czerwonymi płatkami i złotym środkiem.

Trzeba tu zaznaczyć, że co roku hodowcy tworzą wciąż nowe, zaskakujące odmiany chryzantem, więc czasem trudno jest za nimi nadążyć.

Chryzantemy cięte

Chryzantema to jeden z najtrwalszych kwiatów ciętych. W wazonie potrafi przetrwać nawet 4 tygodnie. Dlatego są bardzo chętnie wykorzystywane przez florystów jako element bukietów. Dzięki odpowiedniej uprawie i kontrolowaniu oświetlenia kwiat można pobudzić do kwitnięcia przez cały rok, nie ma więc problemu z ich dostępnością.

Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie?

Jeśli zdecydowałeś się posadzić chryzantemy na swojej ogrodowej rabacie, musisz co nieco nauczyć się o ich pielęgnacji. Przede wszystkim kwiaty te są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Nie można ich też przelać, bo to doprowadzi do gnicia rośliny. Najlepiej zainwestować więc w system nawadniania do ogrodu, który dostarczy kwiatom odpowiednią ilość wody.

Rabatę z chryzantemami najlepiej jest zaplanować w dobrze nasłonecznionym miejscu. Te kwiaty bardzo lubią słońce. Podłoże musi być przepuszczalne i dobrze użyźnione o pH ziemi ok. 7,0. Co mniej więcej dwa tygodnie należy dodatkowo dostarczać chryzantemom nawozów z dużą zawartością potasu.

Po przekwitnięciu kwiatostanów, rośliny należy przyciąć o ponad połowę. By cieszyć się nimi w następnym sezonie trzeba je także wykopać i umieścić w chłodnym, jasnym pomieszczeniu na okres zimowych mrozów.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik sprawił, że inaczej zacząłeś patrzeć na chryzantemy i te ciekawe kwiaty znajdą miejsce nie tylko w Twoim ogrodzie ale także w sercu.