Bajkowa łąka kwietna pełna polnych kwiatów coraz częściej wypiera trawniki z naszych ogródków. Nic dziwnego – jest zdecydowanie prostsza w pielęgnacji, dobrze wygląda nawet na nierównym terenie i jest przyjazna środowisku. Jeśli Ty też chcesz cieszyć oko pięknymi kwiatami w ogrodzie i dodatkowo pomagać owadom miododajnym w zdobywaniu pożywienia to koniecznie przeczytaj tej artykuł.
Zalety posiadania łąki kwietnej w swoim ogrodzie
Jeśli los przyrody i środowiska nie jest Ci obojętny, to postaw na łąkę kwietną zamiast trawnika. Łąka wprowadza bioróżnorodność do Twojego ogrodu, odtwarza naturalne siedliska dzikich zapylaczy oraz zwiększa retencję wód opadowych. To jednak nie koniec zalet posiadania łąki zamiast trawnika. Jest to rozwiązanie oszczędne, bo taką łąkę kosi się tylko dwa razy w roku, dzięki czemu oszczędzamy czas i energię oraz pieniądze. Jak założyć taką łąkę? Nie jest to nic skomplikowanego.
Zobacz też nasze inspiracje ogrodowe z wykorzystaniem kamieni w artykule: Kamień w ogrodzie – inspiracje
Zakładanie łąki kwietnej
By stworzyć swoją własną łąkę przede wszystkim potrzebujemy rozplanować dla niej miejsce. I choć tak naprawdę możemy wyznaczyć tylko niewielki kawałek w ogrodzie, najefektywniej łąka będzie się prezentować na dużej przestrzeni. Gdy mamy już wybrane miejsce, musimy zająć się przygotowaniem podłoża. Tak jak przy innych uprawach pierwszym co robimy jest odchwaszczenie terenu, usunięcie z ziemi wszelkich kamieni i resztek korzeni. Następnie należy spulchnić i wyrównać ziemię. Na tak przygotowane podłoże możemy rozsiać bomby kwietne – czyli gotową mieszankę nasion pod łąkę kwietną wymieszaną z gliną i kompostem. Takie kule możemy z powodzeniem wykonać samemu lub kupić gotowe w sklepie ogrodniczym. Więcej na ten temat dowiesz się czytając artykuł:
Łąka kwietna – nasiona
Jakie kwiaty i rośliny nadają się na łąkę kwietną? Jeśli zależy ci na zapylaczach, postaw na rośliny miododajne. Przede wszystkim jeśli nie szukamy gotowych rozwiązań w postaci mieszanek do wysiewu lub bomb kwietnych, musimy zwrócić uwagę na podobne wymagania co do uprawy. W gotowych mieszankach najczęściej spotyka się chabry, maki, maciejki. Nic nie stoi na przeszkodzie by zasiać właśnie te kwiaty. Fachowo wszystkie te roślinki nazywa się chwastami polnymi, ale jest to określenie bardzo dla nich krzywdzące. Piękne i delikatne można rozsiać samodzielnie tworząc jednogatunkowe nanołączki lub w towarzystwie innych. Są to rośliny jednoroczne, dlatego co roku trzeba zaopatrzyć się w nowy zestaw do wysiewu.
Jednoroczne kwiaty do wysiewu łąki w ogrodzie:
- ostróżeczka polna
- złocień polny
- mak polny
- chaber bławatek
- łubin
- ogórecznik
- słonecznik
- gryka
Wieloletnia łąka kwietna
Alternatywnym rozwiązaniem dla efemerycznych maków i chabrów są wieloletnie rośliny na łąkę kwietną. Zazwyczaj wybiera się w tym celu dzikie gatunki naturalnie występujące w naszej strefie klimatycznej. Wszak łąka kwietna ma na celu odtworzenie środowiska naturalnego i ekosystemu.
Najpopularniejsze gatunki kwiatów wieloletnich to:
- złocień właściwy
- dziewanna pospolita
- brodawnik
- cieciorka pstra
- dziurawiec
- goździk
- kocanka
- jaskier
- koniczyna
- szałwia
- werbena
- jeżówka
Czy można zamienić trawnik w łąkę?
Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to pewnie masz już dość pracochłonnej i kosztownej pielęgnacji trawy. Odpowiedź brzmi oczywiście tak, ale nie wystarczy po prostu rozsiać nasiona bezpośrednio na zniszczoną murawę. Przede wszystkim należy wiedzieć, że rośliny polne, nawet jeśli przez rolników zaliczane do chwastów, też potrzebują jakiś minimalnych warunków do rozwoju. Gleba nie może być sucha jak wiór i twarda jak beton – należy ją naruszyć, by nasiona miały szansę w niej wykiełkować. Ponadto – trawnik, zwłaszcza ten zaniedbany, to tak naprawdę wiele gatunków traw, przeważnie też chwastów, kilka odmian koniczyny, stokrotki i tego typu sprawy. Wszystkie te rośliny są już dobrze zakorzenione w glebie i nawet jeśli nie wykiełkowały jeszcze w tym sezonie, są na wygranej pozycji z dopiero co posianymi kwiatami polnymi i w łatwy sposób zagłuszą ich wzrost.
Sprawdź kalendarz sadzenia kwiatów cebulowych.
Dlatego należy najpierw pozbyć się – przynajmniej z grubsza, wcześniejszych roślin z podłoża na którym chcemy założyć swoją łąkę z polnych kwiatów. Pozwoli to kwiatom na lepszy start a Tobie na cieszenie się iście bujną roślinnością nie wymagającą od Ciebie dużego wkładu pracy. Powodzenia w zakładaniu pięknej łąki.