fusy z kawy jako nawóz do roślin

Fusy z kawy jako nawóz – jak nawozić kawą?

Kawa to napój bez którego większość z nas nie wyobraża sobie dnia. W niektórych domach pije się jej bardzo dużo. Coraz częściej też używamy ekspresów na kawę mieloną. Podczas parzenia takich kaw powstaje odpad czyli fusy. Czy do tej pory po prostu je wyrzucałeś? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, że fusy z kawy sprawdzą się świetnie jako nawóz do roślin i może spróbujesz wykorzystać ich potencjał. Ale kawowe fusy możesz wykorzystać również do innych celów.

Fusy zawierają wiele cennych składników, które wspomagają wzrost roślin. Mowa tu o azocie, potasie i magnezie. Dlatego warto od czasu do czasu rośliny odżywić kubkiem kawy. Oczywiście musisz wiedzieć, którym roślinom taki nawóz będzie służył, a które go nie tolerują.

Jakie rośliny nawozić kawą?

Ponieważ kawa ma kwaśny odczyn, w ogrodzie warto z wysuszonych fusów zrobić ściółkę dla roślin kwasolubnych. Na kwaśnej glebie dobrze czuje się borówka amerykańska, hortensja czy rododendron. Fusy z kawy jako nawóz sprawdzi się także w przypadku truskawek czy pomidorów. W tym przypadku bardziej sprawdzi się kawa mielona, która nie była jeszcze parzona. Ma wówczas więcej minerałów a jej odczyn jest bardziej kwaśny.

Paproć to także roślina, którą warto od czasu do czasu odżywić takim nawozem. Podobnie rzecz ma się z wrzosami, fiołkami afrykańskimi i kaktusami.

Z kwiatów doniczkowych warto nawozić kawą skrzydłokwiat, anturium i kroton. Storczyki to kolejne kwiaty, które możemy użyźniać fusami z kawy.

Fusy z kawy jako nawóz do iglaków

Wiadomo nie od dzisiaj, że leśne rośliny lubią kwasową glebę. Zaliczają się do nich iglaki właśnie. Jeśli Twoje iglaki w ogrodzie ostatnio zmizerniały, zaczynają gubić igły i tracą swą intensywną zieleń, warto pomyśleć o nawozie z kawy. W ten sposób odżywimy swoje choinki, tuje i tym podobne. Zabieg takie wykonujemy co dwa tygodnie.

Jeśli ściółkujemy rośliny kawą, warto fusy przykryć korą ogrodową. W ten sposób zapobiegniemy ich zdmuchnięciu przez wiatr.

fusy z kawy jako nawóz

Warto też po rozsypaniu fusów pod roślinami, podlać ogród. W ten sposób fusy zostaną wypłukane głębiej w glebę, co zapobiegnie ich roznoszeniu przez wiatr.

Fusy z kawy jako nawóz do podlewania roślin

Z kawowych fusów możemy zrobić także miksturę, którą będziemy zasilać nasze rośliny doniczkowe. Wystarczy jedną szklankę fusów z kawy zalać 10 litrami wody i poczekać aż te napęcznieją. Tak przygotowany preparat nadaje się do podlewania zarówno roślin domowych jak i grządek i krzewów w ogrodzie. Zabieg taki możemy przeprowadzać raz na dwa tygodnie.

Jeśli nie potrzebujemy aż tak dużej ilości roztworu, zmniejszamy proporcje. 1-2 łyżeczki fusów wystarczy na 1 szklankę wody.

Niedopitą czarną kawę także możemy użyć jako nawóz. Nie wlewaj jednak jej bezpośrednio z kubka bo może być za mocna dla Twoich kwiatów. Rozcieńcz ją najpierw w proporcji 1:5. I pamiętaj, żeby używać tylko czarnej i niesłodzonej kawy.

Susz kawowy – jak suszyć fusy z kawy

Zmielona i mokra kawa ma to do siebie, że szybko pleśnieje. Jeśli chcemy zachować świeżość zmielonych ziaren na dłużej i wykorzystać je na przykład pod postacią suszu do roślin, powinnyśmy odpowiednio kawowe fusy przygotować. Wystarczy fusy rozłożyć na blaszce do pieczenia i zostawić w ciepłym i suchym miejscu, regularnie je mieszając. Żeby przyspieszyć proces suszenia, możemy też takie fusy umieścić w piekarniku nastawionym na niską temperaturę.

Podłoże dla roślin z fusów

Kawę możemy też bezpośrednio wymieszać z glebą i w ten sposób przygotować podłoże dla swoich roślin. Fusy wspomagają pojemność wodną ziemi oraz poprawiają jej napowietrzenie. Warto dlatego robić to zwłaszcza podczas sadzenia nowych roślin – najlepiej na głębokości ok. 15-20 cm. Minerały zawarte w resztkach ziaren kawy pozwalają roślinie szybciej rosnąć i bujniej kwitnąć.

fusy z kawy do nawożenia kwiatów domowych
fusy z kawy dodaj do gleby roślin doniczkowych

To samo tyczy się roślin domowych, uprawianych w doniczkach. Od czasu do czasu warto wymieszać górną warstwę gleby z fusami. Jedna łyżeczka na doniczkę o średnicy 20 cm absolutnie wystarczy. Musimy jednak uważać, by nie zostawiać wilgotnych, niezmieszanych fusów na górze ziemi. Kawa szybko pleśnieje i tworzy nieprzepuszczalną skorupę, co uniemożliwia dopływ tlenu do podłoża.

Fusy kawowe na kompost

Jeśli wszystkie rośliny zostały już wzbogacone fusami i w najbliższym czasie nie będziesz używał takiego nawożenia, możesz fusy z kawy wyrzucać po prostu na kompost. Ci co mają ogród z pewnością mają też kompost, ale to rozwiązanie można także stosować u siebie w domu. Oczywiście na mniejszą skalę, ale nadal jest to możliwe.

Fusy z kawy jako nawóz to źródło składników takich jak azot, potas, magnez i miedź. Zwłaszcza azot bardzo pozytywnie wpływa na przyspieszenie procesu kompostowania. Świetnie napowietrzają pryzmę, a ich zapach przyciąga dżdżownice, które są niezbędne w kompostowniku.

Zalety nawozu z fusów z kawy

Nawóz przygotowany z fusów kawowych jest nie tylko rozwiązaniem ekologicznym, wpisującym się w filozofię nurtu zero waste. Wielu ogrodników korzysta z tej metody, bo jest bardzo opłacalna. Odpadki po kawie to coś, co w innym wypadku po prostu byśmy wyrzucili. To także doskonały neutralizator wapnia zawartego w wodzie kranowej. A ponieważ substancje zawarte w fusach uwalniają się bardzo wolno, jest to nawóz o przedłużonym działaniu.

Fusy z kawy świetnie działają też na różnego rodzaju szkodniki w ogrodzie. Świetnie odstrasza ślimaki z ogrodu, nie szkodząc przy tym roślinom.

Ogrodnicy cenią sobie także kawowy nawóz za prostotę przygotowania. Roztwór robi się raz dwa, a jeśli używamy wysuszonych fusów, to po prostu mieszamy je z ziemią. Może zatem warto nie wyrzucać fusów po porannej kawie i dołączyć do swojego rytuału kompostowanie kawy?