krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna – uprawa i pielęgnacja

Weigela florida znana bardziej jako krzewuszka cudowna to piękny, dekoracyjny krzew ogrodowy. Swą łacińską nazwę zawdzięcza botanikowi Ehrenfriedowi von Weigelowi. Istnieje wiele odmian krzewuszek, a każda cechuje się bardzo bujnym kwitnieniem. Roślina przywędrowała do Europy ze wschodniej Azji – z terenów Japonii, Korei i Chin i na dobre zadomowiła się w naszych ogrodach. Doskonale zdobi ogród i nadaje się dla każdego – nawet amator poradzi sobie z jej uprawą.

Ogrodnicy cenią sobie tę roślinę ze względu na jej efektowne kwiaty w kształcie dzwonków. W zależności od odmiany krzewuszka cudowna kwitnie na biało, różowo, czerwono bądź purpurowo. Do polecanych odmian krzewuszek należą: Caricature o pofałdowanych liściach, kwitnący na biało Snowflake czy Aleksandra z różowymi kwiatami i purpurowymi liśćmi.

Kwiatów jest naprawdę sporo – w okresie kwitnienia krzew wprost obsypuje się kwiatami. Krzewuszka kwitnie od czerwca do lipca, a niektóre odmiany powtarzają kwitnienie również późną jesienią. Ale nie tylko kwiaty są ozdoba tego krzewu. Również liście są wyjątkowo dekoracyjne. Mogą być jaśniejsze na obrzeżach, żółte, kremowe a nawet czerwono-brązowe.

krzak krzewuszki cudownej
krzewuszka cudowna obsypana kwiatami

Krzewuszka cudowna – uprawa

Uprawa krzewuszki nie należy do szczególnie skomplikowanych. Jeśli zapewni się jej wystarczająco słoneczne stanowisko, będzie kwitnąć naprawdę bujnie. Poza tym wejgela nie ma jakiś szczególnych wymagań glebowych. Najlepiej jednak rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej i stosunkowo wilgotnej.

Odpowiednia gleba i wilgotność sprawią, że krzak dorosnąć może aż do 3 metrów. Zazwyczaj jednak spotyka się krzaki nieco mniejsze – osiągające od 1,5 do 2 m.

Roślina źle znosi suszę, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża.

Przycinanie krzewuszki

W pielęgnowaniu swojego krzaka krzewuszki warto rok rocznie przeprowadzić cięcie. Wykonuj te prace po kwitnieniu krzaka. Najlepiej zrobić to na początku lata, wówczas roślina będzie miła dość czasu, by wytworzyć pędy na nowy rok. Jeśli krzak zbytnio się rozrósł, należy wykonać tzw. cięcie prześwitujące.

Wczesną wiosną przycinamy tylko zniszczone, przemarznięte i suche pędy. Co kilka lat przytnij stare pędy, by dać miejsce nowym do wzrostu.

Nawożenie krzewuszki

Młodych roślin do 2 roku od posadzenia nie należy nawozić. To bowiem powoduje szybszy wzrost, co skutkować może przemarznięciem rośliny w okresie zimowym.

Krzak nawozimy kompotem wczesną wiosną i latem wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Najlepiej stosować do nawożenia krzewuszek nawozów do roślin kwitnących kwasolubnych. Dobrze sprawdza się gotowy nawóz do azalii i różaneczników. Warto też, podlewając roślinę, do wody dodać gnojówkę przygotowaną z obornika czy to krowiego czy nawozu kurzego.

Krzewuszkę można również ściółkować mieszanką kompostu z dodatkiem igliwia, szyszek lub kory. Zapewni to jej odpowiednią kwasowość gleby.

Krzewuszka cudowna na pniu

Wielu z ogrodników wybiera opcję szczepionej krzewuszki na pniu. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ krzak znajduje się na podwyższeniu, nie rośnie już w górę, tylko rozrasta się jego korona. Wygląda wtedy jak małe, kolorowe drzewko. Musimy jednak pamiętać, że roślina jest wtedy bardziej narażona na przemarznięcie i przez to jest mniej odporna.

Zastosowanie

Krzaki krzewuszki świetnie nadają się do miejskich ogródków, gdzie panuje duże zanieczyszczenie powietrza. Roślina dobrze znosi takie warunki. Można posadzić je w roli nieco fikuśnego, nieregularnego żywopłotu. Krzew ten dobrze wygląda w towarzystwie innych kwitnących krzewów takich jak azalie, rododendrony, kaliny, jaśminowce czy forsycje. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by towarzystwo także lubiło stanowiska wilgotne – tak jak nasza krzewuszka cudowna.