powojnik górski clematis

Clematis – uprawa i pielęgnacja powojnika górskiego

Jeśli chcesz szybko odgrodzić się od sąsiada lub zasłonić mało efektowne mury, postaw na clematis. Jest to pnącze, które nie tylko ładnie wygląda i kwitnie, ale też bardzo szybko rośnie.

Powojnik górski oryginalnie pochodzi z Azji. W środowisku naturalnym spotyka się go na terenach Chin, Nepalu czy Indii. W Polsce clematis nie występuje naturalnie – wszystkie rośliny pochodzą z upraw.

Jak wygląda clematis?

Powojnik ma drobne, czteropłatkowe kwiaty w bladoróżowym kolorze. Jest ich za to bardzo dużo. W maju i czerwcu dobrze rozrośnięte pnącze wprost obsypuje się kwiatami. Sama roślina jest w stanie osiągnąć do 8 m wysokości. Po kwitnieniu około sierpnia w miejscu kwiatów pojawiają się dekoracyjne pierzaste owocostany.

clematis

Odmiany clematisów

W Polsce dostępnych jest kilka odmian powojników górskich, które różnią się nieznacznie odcieniem różu oraz wzrostem. Najbardziej u nas znana odmiana to Clematis Rubens o nieco większych kwiatach niż inne odmiany. Ponadto jego liście wybarwiają się na brązowozielone.

Kolejną wartą uwagi odmianą jest Clematis Marjorie. Jest to ładna odmiana powojnika z kwiatami w odcieniu łososiowym.

Fragrant Spring to odmiana o różowych kwiatach, które w dodatku pięknie pachną. Powojniki tej odmiany dorastają nawet do 10 m wysokości.

Kiedy i jak sadzić clematisy?

W sadzeniu powojników istotne jest odpowiednie stanowisko. Powinno być w miarę słoneczne z tym, że dobrze by było aby u podstawy pnącza było nieco cienia.

Do gruntu sadzimy sadzonki 3 letnie z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym oraz ze zdrewniałymi u podstawy pędami. Czas na sadzenie to okres od wiosny do późnej jesieni. Pamiętaj jednak, że powojnik nie do końca jest mrozoodporny, więc jeśli sadzisz go na jesień, nie zapomnij odpowiednio zabezpieczyć swojej sadzonki przed zimnem.

Przystępując do sadzenia, przygotuj swoją roślinkę w doniczce. Na ok. 10 min. zanurz doniczkę z clematisem w wodzie, by podłoże nasiąkło. Następnie wyciągnij ją ostrożnie z doniczki, uważając by nie uszkodzić korzeni.

Dobrze jest przed zasadzeniem w wykopanym dole zrobić drenaż z kermazytu lub kamieni. Roślinę zasadź w użyźnionej obornikiem glebie. Z góry wyściółkuj ją dodatkowo 5-10 cm warstwą kory co zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z podłoża.

Clematis lubi ziemię przepuszczalną umiarkowanie wilgotną. Nie toleruje gleby o mocno kwaśnym odczynie. Najlepsze pH dla powojników to 5,5-7.

Po zasadzeniu clematis trzeba obficie i regularnie podlewać aby korzenie miały wilgotno.

Sadzenie powojnika przy murze

Pnącze doskonale pokrywa wszelkie mury ale musi mieć podstawę do pięcia. Trzeba więc podczas sadzenia przygotować odpowiednią kratkę po której będzie wił się clematis. Upewnij się, że kratka jest stabilna i mocna. Musi wytrzymać ciężar szybko rosnącej rośliny i wiatry.

clematis pnącze przy murze
clematis rosnący przy murze

Clematis przycinanie

Cięcie powojników można rozróżnić na porządkowe, delikatne i radykalne. Stosuje się je w zależności od odmiany, którą posiadamy. Jeśli więc chodzi o powojnik górski to stosujemy tylko cięcie porządkowe. Clematisa tniemy po kwitnieniu na wysokości ok. metra. Pozwoli to na zagęszczenie rośliny i pobudzi ją do rozwijania pędów w dolnych częściach.

Ponadto co roku wycina się też suche i obumarłe pędy.

Nawożenie powojników górskich

Jeśli sadziliśmy powojnik do gruntu w niedawnym czasie, nie musimy się martwić jego nawożeniem. Oczywiście o ile przygotowaliśmy mu odpowiednio podłoże – tj. wymieszaliśmy glebę z torfem lub obornikiem. Dzięki temu mamy co najmniej dwa lata do następnego nawożenia clematisa.

Powojnik nawozimy kompostem lub obornikiem co dwa lata, rozrzucając materię organiczną wokół rośliny. Można też stosować odkwaszony torf lub gotowe nawozy ze sklepu.

Nawozy mineralne stosuje się cztery razy do roku. Pierwsze nawożenie przeprowadza się na przełomie maca i kwietnia po przymrozkach. Następnie nawozimy roślinę na przełomie maja i czerwca. Wspomoże to roślinę zmęczoną intensywnym kwitnieniem.

W połowie sierpnia stosujemy nawozy zimowe na bazie fosforu i potasu, które przygotują roślinę do zimy.

Clematis przed zimą

Zabezpieczenie powojników przed zimą polega przede wszystkim na osłonięciu ich pnia i korzeni. W tym celu usypuje się kopczyk z kory lub ziemi wokół dolnego pnącza. Jeśli zimy w naszym rejonie są wyjątkowo chłodne i mroźne lub nasz clematis posadzony jest od północy, warto dodatkowo okryć kopczyk gałęziami ze świerka. Zapewni to roślinie większą izolację od chłodu.