Filc trawnikowy

Filc trawnikowy – czym jest i jak się go pozbyć?

Słysząc filc na myśl przychodzą nam zwykle ozdoby i dekoracje domu, zabawki dla dzieci czy wkładki do butów. Osoby bardziej techniczne skojarzą filc z wykończeniem mebli, wygłuszeniem czy pracami wykończeniowymi. Generalnie, filc w naszej świadomości to przede wszystkim tkanina – można więc powiedzieć, że głównie myślimy o filcu tapicerskim. Co jednak powiecie na to, że również w ogrodzie występuje filc? Czym jest filc trawnikowy? Jest pozytywny czy raczej nie? Dowiecie się tego z naszego artykułu!

Co to jest filc trawnikowy?

Kosząc trawnik, często zostaje na nim pozostawiona warstwa resztek traw blisko powierzchni gleby, tworząca tzw. filc. Filc ten nie ulega rozkładowi i utrudnia przepływ tlenu i nawozów do korzeni roślin, co może prowadzić do ich obumierania. Można zatem powiedzieć, że filc to zbita warstwa obumarłych pędów i traw, która tworzy nieprzepuszczalną warstwę. To bardzo szkodzi trawnikowi i pozostałym roślinom. Filc powstaje z powodu m.in. nadmiernej i częstej irygacji, nieodpowiedniego nawożenia (zbyt dużo azotu), braku dżdżownic w glebie oraz niedoboru tlenu.

Filc na trawniku

Jak pozbyć się filcu trawnikowego?

Aby pozbyć się filcu trawnikowego, kluczowym krokiem jest przeprowadzenie aeracji trawnika i wertykulacji, która polega na wycinaniu rowków o głębokości 2-5 cm co 5 cm w darni. Istnieją dwie metody wertykulacji – płytkiej (do 3 cm) i głębokiej (do 5 cm). Wertykulacja płytką usuwa sam filc za pomocą specjalnych zębów na grabiach metalowych. Wertykulacja głęboka ma na celu napowietrzenie systemu korzeniowego poprzez stworzenie szczelin w trawniku. Aby usunąć filc, należy najpierw skosić trawę nisko i wygrabić filc, a następnie wykonać nacięcia pionowe w darni. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wiosną.

Profilaktyka czyli co zrobić zanim pojawi się filc trawnikowy?

Najlepszym sposobem usuwania filcu jest wertykulacja trawnika. Dobrze wykonać również aerację i nawożenie. To najlepsza profilaktyka, dzięki której unikniemy tworzenia się filcu w ogrodzie. 

Zaniedbany trawnik z filcem

Wertykulacja trawnika

Co to jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika jest konieczna, gdy trawa przestaje wyglądać estetycznie i zdrowo. Gdy zamiast trawnika masz gęsty, zielony zbity dywan, który zaczyna przypominać zarośnięte mchem pastwisko – to znak, że dzieje się coś niedobrego. Sygnałem do przeprowadzenia wertykulacji jest zbyt zbita murawa, która po deszczu lub podlewaniu długo nie schnie, a trawa regeneruje się mniej efektywnie niż wcześniej.

Na czym polega wertykulacja?

Wertykulacja trawnika to proces pionowego cięcia darni na głębokość około 5-15 mm (profesjonalne urządzenia mogą wycinać do 45 mm). Głównym celem tego zabiegu jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu, co pozwala trawie na lepszy dostęp do wody, światła i tlenu oraz pozwala na usunięcie chwastów i mchu.

Kiedy robić wertykulację trawnika

Zaleca się wykonanie wertykulacji trawnika raz w roku, najlepiej na wiosnę, po pierwszym koszeniu. Jednak w pierwszym roku po zasianiu trawnika nie powinno się przeprowadzać tego zabiegu, aby nie zniszczyć młodych roślin. Mimo że po wertykulacji trawnik może wyglądać słabo, nie należy się martwić, ponieważ trawa szybko się zregeneruje.

Czym i w jaki sposób dokładnie wykonać wertykulację trawnika?

Istnieją różne sposoby przeprowadzenia wertykulacji trawnika. Można użyć specjalnych narzędzi ogrodniczych takich jak grabie ogrodnicze, wertykulatory ręczne lub wertykulatory mechaniczne. Wertykulator ręczny zwykle wystarcza do małych trawników, natomiast wertykulator mechaniczny jest bardziej efektywny i zalecany do większych powierzchni. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia należy wziąć pod uwagę rozmiar trawnika, jego kondycję i rodzaj gleby. W każdym przypadku, wertykulacja powinna być przeprowadzona z uwagą i ostrożnością, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego trawy.

Aeracja trawnika

Aeracja trawnika – co to jest i na czym polega?

Tak zwana aeracja trawnika jest procedurą służącą poprawie stanu gleby poprzez jej napowietrzenie, rozluźnienie i ogólną poprawę struktury. Dzięki temu zabiegowi, gleba znajdująca się pod trawnikiem staje się bardziej przepuszczalna dla wody i nawozów, co sprzyja lepszemu rozwijaniu się systemu korzeniowego trawy. W ten sposób zwiększa się jej odporność na uszkodzenia i działanie niekorzystnych warunków środowiskowych, co przekłada się na gęstą, równomierną darń.  

Przeprowadzenie aeracji trawnika pozwala na:

  • poprawienie elastyczności trawnika,
  • stymulowanie wzrostu trawy,
  • zwiększenie objętości korzeniowej murawy.

Jak przebiega proces aeracji trawnika

Aeracja trawnika na niewielkiej powierzchni polega na wykonywaniu otworów w trawniku (do maksymalnej głębokości 8-10 cm) przy pomocy widłowego narzędzia. Mogą to być buty z kolcami lub specjalny wałek wyposażony w kolce. W przypadku aeracji większych powierzchni konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych narzędzi ogrodniczych, takich jak aeratory.

Aeracje trawnika najlepiej wykonywać dwa razy w roku, czyli wiosną i na początku jesieni. Powinna się ona odbywać dopiero od drugiego roku po zasadzeniu trawnika.

Przed przeprowadzeniem zabiegu aeracji trawnika, należy skosić trawę na wysokość 2-3 cm oraz dokładnie podlać, tak by ziemia pod murawą była dobrze nawodniona. Następnie należy odczekać, aż woda wchłonie się w glebę, aby górna warstwa była sucha przed przystąpieniem do zabiegu.

Filc trawnikowy  – zdrowa murawa się go nie obawia

Zadbany i zdrowy trawnik to wizytówka każdego szanującego się domu. Jeśli lubisz otaczać się piękną estetyczną roślinnością, zadbana murawa to podstawa. Trawnik sam w sobie nie jest wymagający, o ile zapewniasz mu podstawową pielęgnację i regularnie dokonujesz „przeglądu”. Nawożenie, regularne koszenie, nawadnianie i odżywanie trawnika w zupełności wystarczą, by na Twoim podwórku nie zagościł niechciany gość taki jak filc trawnikowy.