obrzeża ogrodowe

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie – pomysły

Dzięki zastosowaniu obrzeży oddzielających rabaty od trawnika, ogród zyskuje na estetyce i łatwiejszej pielęgnacji. Nie trzeba wydawać dużej sumy pieniędzy na ich wykonanie, gdyż dobry pomysł pozwoli nam na stworzenie funkcjonalnych obrzeży nawet przy użyciu niedrogich materiałów. Dowiedz się z czego zrobić ładne obrzeża w ogrodzie.

Obrzeża ogrodowe – po co?

Obrzeża w ogrodzie mają za zadanie oddzielenie rabat i grządek od trawnika. Naturalnie nie jest to konieczne, ale sprawia, że ogród wygląda estetycznie. Takie rozwiązanie jest poza tym bardzo praktyczne, na przykład podczas koszenia trawy.

Funkcje obwódki ogrodowej

Dzięki obwódkom w łatwy i szybki sposób wyznaczymy kształt rabat i grządek. Jest też łatwiej skosić trawnik, bo odpowiednio wyznaczone przez obwódki strefy trzymają trawę w ryzach. Nie musimy więc tak często sięgać po podkaszarkę. Obwodzenie roślin pozwala nam również zapanować nad bardziej ekspansywnymi gatunkami roślin przed zbytnim rozrastaniem. Ogranicza też wrastanie trawy na rabatę.

Obrzeża chronią ponadto rośliny przed przypadkowym najechaniem na nie przez kosiarkę. A jeśli zastosujemy obwódkę w formie niskiego płotka czy palisady, ograniczymy również przypadkowe zadeptanie.

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Wybór odpowiedniego rodzaju obrzeża zależy w dużej mierze od stylu ogrodu. Styl naturalistyczny i nowoczesny wymagają różnych rozwiązań, dlatego należy dobrze przemyśleć ten element, aby podkreślić styl i piękno ogrodu. Warto wcześniej przejrzeć ciekawe pomysły i skorzystać z doświadczenia innych ogrodników, ponieważ obrzeża są jednym z elementów małej architektury.

Obrzeża ogrodowe są najbardziej efektowne, gdy są szerokie. Możemy utworzyć je z różnych materiałów, takich jak głazy, kamienie, cegły, podkłady kolejowe, kostki granitowe lub płyty betonowe. Możemy również usypać obrzeże z grubego żwiru lub tłucznia. W przypadku, gdy nie chcemy, aby obrzeże było widoczne, możemy wybrać cienkie opaski plastikowe lub metalowe, które można łatwo ukryć pod warstwą kory ogrodowej lub innego materiału ściółkowego.

Obrzeża betonowe – murki

Obrzeża betonowe takie jak kostki betonowe lub krawężniki są idealne do ogrodów o nowoczesnym stylu, ale mogą dobrze wyglądać w każdej przestrzeni dzięki odpowiedniej kolorystyce. Użycie prostej kostki ułatwia wytyczenie łukowatych kształtów, natomiast jeśli planujemy użycie krawężników, musimy kupić specjalne, łukowe modele.

Najprościej jest więc kupić bloczki betonowe i z nich niczym z klocków ułożyć obrzeże w pożądanym kształcie.

z czego zrobić obrzeża w ogrodzie
murek jako obrzeże rabaty

Obrzeża betonowe są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, mogą mieć różne kształty i formy. Mogą też swoim wyglądem imitować drewno.

W sklepach można kupić gotowe komponenty, które układa się jak kostkę. Możemy też dostać formy, w których samemu wylewa się beton i formuje na przykład ścieżkę.

Obrzeża plastikowe

Obrzeża plastikowe są jednym z tańszych rodzajów i ich estetyka może budzić kontrowersje. Dostępne są taśmy z plastiku oraz palisady, które imitują drewno. Obrzeża te są łatwe w montażu, dzięki użyciu kołków z plastiku lub metalu. Są one odpowiednie do wykorzystania przy rabatach i pasują do każdego stylu ogrodowego.

Jedną z opcji plastikowego obrzeża jest tzw. eko board. Eko bord to obrzeże wykonane z tworzywa sztucznego, które można zastosować w sąsiedztwie ścieżki. Obrzeże to montuje się w podłoże za pomocą długich igieł również wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki temu typowi obrzeża możemy nadać falisty kształt ścieżce lub rabacie, stworzyć okrągły placyk oraz oddzielić od siebie różne rodzaje ściółki na rabatach. Eko bord jest wytrzymały i mało widoczny, co czyni go bardzo dyskretnym.

plastikowe obrzeża do ogrodu
tania i szybka w montażu – plastikowa taśma na brzegi

Kamień jako obrzeże ogrodowe

Kamień w ogrodzie to bardzo popularny materiał stosowany jako obrzeże ogrodowej rabaty. Może on być użyty w różnych formach – jako płaskie płyty ułożone wzdłuż krawędzi rabaty, jako małe kamyczki umieszczone wzdłuż krawędzi, lub jako większe głazy wkomponowane w ogólną kompozycję rabaty.

Aby kamień służył jako skuteczne obrzeże rabaty, powinien być odpowiednio umieszczony. Najlepiej jest w tym celu wykopać rowek w ziemi, w którym kamień będzie umieszczony na odpowiedniej głębokości. Należy pamiętać, aby kamienie ułożyć blisko siebie, tak aby nie powstawały luki, przez które trawa mogłaby rosnąć. Dodatkowo, należy wybrać kamienie o odpowiedniej grubości i wysokości, aby zapewnić stabilne i estetyczne obrzeże.

Obwódki drewniane

Obrzeża drewniane nadają rustykalny klimat ogrodom wiejskim i swobodnym. Istnieją dwie metody ich wykonania: z użyciem starych desek lub kołków tworzących palisady. W przypadku desek, należy je wkopać na około 3/4 wysokości w ziemię i naciąć lekko, a następnie wygiąć i przymocować do palików. Paliki natomiast trzeba mocno zamocować, wkopując je na głębokość około 15 cm. Aby palisada była solidna, można je połączyć sznurkiem jutowym lub metalowym drutem od wewnętrznej strony rabaty. Należy jednak pamiętać, że drewno wymaga impregnacji, co najlepiej robić raz w ciągu sezonu.

Angielski kant

Angielski kant to skuteczna i ekologiczna metoda oddzielenia rabaty od trawnika. Polega ona na wycinaniu darni trawnika wzdłuż rabaty, aby powstał rowek o głębokości kilkunastu centymetrów. Ta metoda pozwala na tworzenie różnych kształtów brzegów, a do wykopania rowków można wykorzystać specjalny szpadel-nóż o kształcie półksiężyca. Trzeba pamiętać, że trawa przy takim obrzeżu szybko się rozrasta, więc brzeg trawnika należy przycinać co najmniej 2 razy w sezonie.

Obwódki ogrodowe z odzysku

Nie trzeba od razu kupować specjalnie obrzeży do ogrodu. Możesz wykorzystać materiały, które pozostały Ci na przykład po remoncie łazienki. Wetknięte w ziemię kafelki dobrze sprawdzają się jako obwódki rabaty. To samo tyczy się cegły porozbiórkowej. Można ułożyć ją na sztorc lub płasko.

Jako obwódka rabaty sprawdzi się też listwa ze złomowanego metalu.

Kiedyś bardzo modne było robienie obwódek ze starych opon samochodowych. Na szczęście ten trend już wygasa, bo przyznajmy szczerze, nie wyglądało to zbyt ładnie.