15 podstawowych narzędzi do ogrodu

Narzędzia ogrodowe – 15 podstawowych sprzętów

Mamy wreszcie swój kawałek ziemi – ogródek działkowy lub przydomowy i postanawiamy, że będziemy sadzić, uprawiać i w ogóle – będziemy ogrodnikami. Żeby jednak tego dokonać, potrzebujemy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe, które nam tę pracę ułatwią. Bez niektórych wręcz wykonanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest wręcz niemożliwe. Przedstawimy Ci sprzęty, w które musisz się zaopatrzyć w pierwszej kolejności. Oferta narzędzi ogrodniczych jest naprawdę spora.

Jaki sprzęt do ogrodu na początek?

Ogrody różnią się od siebie wielkością, designem i nasadzeniami. W związku z tym do ich pielęgnacji będziesz potrzebować różnych narzędzi. Jeśli masz duży ogród, pracę usprawnią Ci narzędzia elektryczne, akumulatorowe bądź spalinowe. Do niewielkiego ogrodu wystarczą narzędzia w wersji manualnej.

Wybór sprzętu powinien też być uwarunkowany tym, co zamierzasz uprawiać w swoim ogrodzie. Łopaty i motyki nie będą potrzebne w sadzie czy do cięcia róż. Z kolei ogród w stylu angielskim to przede wszystkim idealny trawnik i uformowane topiary – więc będziesz potrzebować przede wszystkim kosiarek i sekatorów. Warto zatem spojrzeć na dostępne sprzęty przez pryzmat indywidualnych potrzeb.

Z czasem Twoja wiedza na temat pielęgnacji roślin będzie coraz większa. A im większa wiedza, tym bardziej profesjonalna pielęgnacja. Co również idzie w parze z wyborem sprzętu. Wróćmy jednak do początku. W co zaopatrzyć się najpierw?

Narzędzia ogrodowe – 15 podstawowych

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że narzędzia, których będziemy używać w ogrodzie dzielą się na – ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Poniżej przedstawiamy Wam listę 15 podstawowych narzędzi, dzięki którym praca w ogrodzie będzie dla Ciebie przyjemnością.

1. Łopaty i szpadle ogrodowe

W ogrodzie ciągle trzeba coś przekopać, wykopać, posadzić. Właśnie dlatego jednym z pierwszych narzędzi, które należy kupić – i nie ma w tym żadnej przesady – jest łopata ogrodowa. Jak inaczej przekopiesz grządkę? No nie da się. Szpadel powinien być solidny, wykonany z porządnej blachy i mieć wygodny uchwyt.

łopata - podstawowe narzędzie ogrodowe
łopata to podstawa do prac ogrodowych

Podstawowe kształty łopat to szpadle ostre i proste. Te z zaostrzoną końcówką nadają się do przekopywania zbitej i twardej z korzeniami. Te z prostym zakończeniem głowicy służą do pracy w miękkiej glebie – np. do przerzucania kompostu.

2. Grabie

Tu od razu zaopatrz się w dwa rodzaje grabi. Grabie metalowe proste do trawy i gleby oraz wachlarzowe z tworzywa sztucznego bądź aluminium do zamiatania liści. Te z metalu o ostrych zębach potrzebne Ci będą do grabienia trawnika z martwych pędów i kłączy a także do wygrabiania kamieni, korzeni i patyków z przekopanych grządek.

Elastyczne wachlarzowe grabie przydadzą się podczas jesiennych porządków w ogrodzie podczas zgrabiania liści. Posłużą też do zgrabiania ściętej trawy i innych lekkich odpadów.

3. Motyki, łopatki, grabki i wycinacze chwastów

Zestaw małego ogrodnika czyli motyki, niewielkie grabki, widełki i wycinacze do chwastów to niezbędnik w pielęgnacji grządek i rabat kwiatowych. Szybko przekonasz się, zakładając swój ogródek, że bez tych narzędzi się nie obejdziesz. Nie warto zatem kupować jakiś zestawów na promocji, bo miały ładne trzonki w kwiatki czy coś takiego. Naprawdę zainwestuj w porządny sprzęt, który nie wygnie się podczas kopania. Motyczka, grabie i łopatka powinny być wykonane z porządnej stali.

motyka łopatka narzędzia
podstawowy zestaw ogrodniczy – motyka i łopatka

4. Sekatory ogrodowe

Pielęgnując swoje nasadzenia – drzewa i krzewy, zawsze trzeba coś wyciąć, przyciąć, wyrównać. A to nadłamała się gałąź lub roślina wypuszcza dzikie pędy, które trzeba wyciąć. W tym przypadku niezbędnym narzędziem są sekatory ręczne do ogrodu. To narzędzie przyda Ci się w ogrodzie nie raz i nie dwa, dlatego sugerujemy kupić parę porządnych sekatorów, które posłużą Ci lata. Nie ma co na tym oszczędzać.

sekator podstawowe narzędzie do ogrodu
zainwestuj w porządny sekator

5. Nożyce do krzewów i żywopłotów

Jeśli masz w swoim ogrodzie żywopłot lub krzewy, zaopatrz się w nożyce do żywopłotów. Możesz wybrać pomiędzy spalinowymi, elektrycznymi i akumulatorowymi nożycami w zależności od Twoich potrzeb. Urządzenia spalinowe przydadzą się do większych powierzchni. Te elektryczne na początek w zupełności wystarczą do niewielkiego żywopłotu w przydomowym ogródku.

nożyce elektryczne do żywopłotu
nożyce mechaniczne usprawniają pracę podczas przycinania żywopłotu

Niemniej posiadanie takiego cacka w znacznym stopniu ułatwi i usprawni Ci pracę nad kształtowaniem żywopłotów i krzewów. Przy pomocy tych narzędzi będziesz w stanie szybko uformować i wyrównać krzewy.

6. Piły ogrodowe – ręczne i akumulatorowe

Podstawowe narzędzia ogrodowe to także wszelkiego rodzaju piły – przede wszystkim te ręczne. Przydadzą się do przecinania grubszych gałęzi, których nie przetniesz sekatorem. Sprawdzą się również do innych prac w ogrodzie i w domu- piłowanie, przycinanie. Zaopatrz się w ręczną piłę koniecznie.

7. Kosiarki ogrodowe i podkaszarki – elektryczne, spalinowe, akumulatorowe

Nie da się ukryć, że kosiarka to absolutny must-have w ogrodzie. To znaczy jeśli chcesz mieć ładny trawnik w swoim ogrodzie. Do dużych powierzchni najlepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa. Do terenów do 500 mkw wystarczy opcja elektryczna. Zwróć podczas kupowania uwagę czy urządzenie ma pojemnik na skoszoną trawę. W ten sposób zaoszczędzisz sobie pracy. Ewentualnie kup kosiarkę z funkcją rozdrabniania i mielenia źdźbeł trawy. Dzięki temu możesz skoszone resztki pozostawić na trawniku jako nawóz. Są też kosiarki, którym możesz regulować wysokość koszenia.

Możesz też zainwestować od razu w urządzenie, które kosi samo. Tzw. robot koszący to rozwiązanie na miarę XXI wieku.

8. Konewki ogrodowe

Każdy ogrodnik ma w swojej szopie na narzędzia lub garażu co najmniej jedną konewkę. I to jest chyba zrozumiałe. Podlewanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Używamy ich zazwyczaj do podlewania pojedynczych nasadzeń, rabat kwiatowych czy kwiatów w donicach i pojemnikach.

9. Wiadra metalowe, pojemniki plastikowe

Takie akcesoria jak wiadro również okazuje się być niezbędne do prac w ogródku. Zawsze trzeba coś przynieść, wyrzucić. Nawet podczas plewienia wygodnie jest wrzucać sobie chwasty do jakiegoś pojemnika. A podczas nawożenia małych grządek warto robić to przy pomocy wiadra.

10. Wąż ogrodowy i zraszacz

Wszelkiego rodzaju zraszacze i węże ogrodowe ułatwiają pracę podczas podlewania dużych powierzchni. W zależności od kształtu i rodzaju końcówki wąż może podlewać różnym strumieniem. Zraszacze z kolei mogą podlewać powierzchnie wahadłowo, sektorowo lub dookolnie. Do podlewania trawnika wprost idealne.

11. Taczka do ogrodu

Porządna, metalowa taczka posłuży nam przez wiele lat. Będziesz używać jej do przewożenia odpadów ogrodowych – liści, skoszonej trawy, ziemi, narzędzi… dzieci. Naprawdę wachlarz użyteczności taczki ogrodowej jest nieograniczony.

jakie narzędzia do ogrodu
zestaw podstawowych narzędzi – taczka i dwa rodzaje grabi

12. Widły

Widły gospodarcze przydadzą się podczas prac porządkowych na działce i w ogrodzie. To dzięki nim sprawnie przerzucisz kompost czy skoszoną trawę. Widłami możesz też wzruszać glebę podczas odchwaszczania. Posłużą Ci również do rozluźniania twardego podłoża, gdy chcesz napowietrzyć ubitą glebę.

13. Siekiery

Dobrze mieć w swoim małym gospodarstwie porządną siekierę. Można nią w szybki sposób porąbać drwa np. na opał. Dłuższe i grubsze gałęzie potniesz na kawałki jednym uderzeniem.

14. Opryskiwacze

Urządzenie przydatne w pielęgnacji roślin ozdobnych i uprawnych. Przydaje się do rozpylania środków ochrony roślin zarówno tych chemicznych jak i ekologicznych. Posiadają wygodną butlę, którą można umieścić sobie na plecach.

15. Odzież ochronna

Przede wszystkim przydadzą Ci się rękawice ogrodowe. Kup sobie kilka porządnych par do różnych celów. Cieńsze rękawiczki z powłoką ochronną przydadzą się do drobnych, precyzyjnych prac w ogródku np. do plewienia czy sadzenia. Solidne skórzane rękawice do rąbania drewna i tym podobnych cięższych prac. Wysokie buty także warto mieć w swoim arsenale. Jeśli chodzi o ubranie robocze – na początku wystarczą Ci stare dresy, których nie będzie Ci szkoda ani wybrudzić, ani podziurawić. Różnie to przecież bywa w ogrodzie. Nie zaszkodzi też kupić sobie kilka ciuchów z elementami odblaskowymi jak spodnie czy bluzy ostrzegawcze.