pianka tapicerska

Pianka tapicerska – gdzie kupić i jaką wybrać

Zazwyczaj, gdy wybieramy meble czy dodatki z tkanin, to zwracamy uwagę przede wszystkim na materiał. Myślimy zatem, jaki kolor kanapy będzie pasował do wnętrza albo jaka struktura tkaniny sprawdzi się najlepiej jako siedzisko do krzesła. A niezwykle ważne jest to, co kryje się we wnętrzu, czyli pianka tapicerska. Każdy profesjonalny tapicer czy początkujący majsterkowicz wie, że gąbka tapicerska odgrywa kluczową rolę w meblarstwie, ale też w wielu innych branżach. Przedstawiamy mniej i bardziej znane właściwości pianki tapicerskiej i podpowiadamy, którą gąbkę wybrać.

sklep tapicerski online

Czym jest gąbka tapicerska?

Ta skrywająca się wewnątrz mebli i siedzisk gąbka to po prostu pianka poliuretanowa. Skład pianki jest bardzo istotny, bowiem tylko wysokiej jakości poliuretan gwarantuje trwałość i niezawodność pianki. Pianka tapicerska z odpowiedniego surowca będzie stanowić doskonałe wypełnienie tapicerowanych mebli i nie tylko. Warto bowiem wiedzieć, że pianka tapicerska otacza nas zewsząd, tylko nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.
Piankę o rozważnie dobranej gęstości i grubości możemy wykorzystać bowiem między innymi do obicia siedzisk, zagłówków, ale i do wygłuszania pomieszczeń, zabezpieczenia ostrych krawędzie w meblach, co jest istotne zwłaszcza przy małym dziecku. Pianka tapicerska może posłużyć także w ogrodzie do zabezpieczenia roślin. Ważne jednak, by wybrać odpowiednią piankę, ponieważ wybór gąbek jest duży, a nie każdy rodzaj pianki sprawdzi się w danej roli.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru gąbki?

Nieco już podpowiedzieliśmy wcześniej, na jakie cechy musimy zwrócić uwagę przy wyborze gąbki. Pierwsze co to zweryfikujmy skład pianki – tylko wysokiej jakości pianka poliuretanowa warta jest zakupu. Drugim najważniejszym czynnikiem przy zakupie pianki jest wybranie jej przeznaczenia. Gąbkę tapicerską bowiem dobieramy pod względem tego, do czego jest nam potrzebna. Wiedząc, jakie zastosowanie pianki tapicerskiej nas interesuje, możemy znaleźć idealną piankę. Bierzemy wtedy pod uwagę przede wszystkim gęstość i grubość pianki.

Gęstość i grubość pianki tapicerskiej

W ogromnej mierze to właśnie gęstość pianki tapicerskiej decyduje o jej wytrzymałości, a tym samym o jej przeznaczeniu. Zasada jest prosta – im wyższa gęstość pianki, tym większa twardość. A to z kolei oznacza większą trwałość gąbki. Ale nie do wszystkiego taka duża gęstość będzie potrzebna. Czasem znacznie lepszym rozwiązaniem będzie pianka o mniejszej lub średniej gęstości.

Wyróżnia się na ogół trzy rodzaje pianek sklasyfikowanych pod kątem gęstości. Dzielimy pianki na miękkie, średnie i twarde. Pianki średnie, czyli T30, są najbardziej uniwersalne i sprawdzą się w większości sytuacji. Natomiast ogólna zasada jest taka, że pianka o niższej gęstości nada się do mebli, z których rzadziej korzystamy i które nie są narażone na codzienną eksploatację. Taka gąbka tapicerska będzie też wystarczająca do zabezpieczenia łóżeczka dziecięcego czy do okrycia roślin w ogrodzie. Z pewnością za to odradzamy taką piankę wykorzystać do wypełnienia siedziska krzesła, na którym spędzamy dziennie kilka godzin. Nie dość, że pianka długo nie wytrzyma, to takie krzesło będzie najzwyczajniej w świecie niewygodne.

Z komfortem użytkowania wiąże się także grubość pianki tapicerskiej. I tu podobnie jak z gęstością – jeśli potrzebujemy pianki do obicia mebli codziennego użytku, to sięgamy po grubszą piankę. Gąbka 2 czy 3 cm absolutnie nie nadaje się do renowacji siedziska w krześle, ale będzie odpowiednia to wygłuszania pomieszczeń oraz zabezpieczania ostrych krawędzi mebli. Gęstość i grubość pianki tapicerskiej powinna być wyższa również w przypadku, gdy szukamy odpowiedniego wypełnienia na legowisko dla psa i kota.

Zobacz także:

Pomysły na aranżacje tarasu

Gąbka tapicerska – gdzie kupić?

Wybór pianek tapicerskich na rynku jest ogromny i niemalże w każdym sklepie z materiałami można kupić piankę. Ale należy być ostrożnym, bo nie wszędzie gąbka tapicerska będzie odpowiedniej jakości. Zdecydowanie polecamy zakup pianki w miejscu, gdzie pracują specjaliści, którzy znają się na swojej robocie. I może to być zarówno sklep stacjonarny, jak i internetowy – byle można było tam uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Warto uzyskać informacje o składzie pianki, jej gęstości i grubości. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj pianki jest nam rzeczywiście potrzebny, poprośmy pracownika o radę.

Jaką piankę tapicerską wybrać?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaką piankę wybrać, najpierw trzeba zastanowić się, do czego jest pianka potrzebna. Lepiej nie sugerować się ceną czy wyglądem, najważniejsze są parametry gąbki dopasowane do przeznaczenia. I właśnie tym powinniśmy się kierować przy zakupie.

Pianka tapicerska o mniejszej gęstości i grubości nada się do zagłówków i podłokietników. Pod warunkiem oczywiście, że nie są one mocno eksploatowane i narażone na niemal ciągłe obciążenia. Taka gąbka sprawdzi się przede wszystkim do zabezpieczania łóżeczka dziecięcego oraz ostrych krawędzi mebli. Jej parametry są też odpowiednie do wygłuszania pomieszczeń, chronienia cennych przedmiotów przy przeprowadzce czy osłonie figur ogrodowych.

Z kolei do renowacji krzeseł, wypełnienia mebli wypoczynkowych i mebli ogrodowych zdecydowanie należy postawić na grubszą i bardziej gęstą piankę. Najbardziej wszechstronna jest pianka tapicerska T30. Co oznacza ta tajemnicza nazwa? Litera T określa surowiec, z jakiego wykonano piankę, czyli dzięki temu wiemy, że mamy do czynienia z pianką poliuretanową. Natomiast liczba 30 mówi nam, że gęstość gąbki wynosi 30 kg/ m3. Dodatkowo wybieramy jeszcze grubość pianki w centymetrach, która zazwyczaj wynosi od 2 do 10 centymetrów. Do mebli na pewno należy wybrać grubszą piankę, która zapewni wyższy komfort, ale i trwałość mebla.

Jaka pianka tapicerska na krzesła?

Na krzesło, z którego korzystamy praktycznie każdego dnia, najlepsza będzie pianka tapicerska T30 lub T35. Delikatniejsze pianki mogą się sprawdzić, ale tylko w przypadku krzesła rzadko poddawanego naciskom. Czyli jeśli krzesło stoi w kuchni i ktoś siada na nim sporadycznie, można wybrać piankę o mniejszej gęstości, jednak dla wyższego komfortu i trwałości gąbki rekomendujemy piankę T30.

Jaka pianka tapicerska na siedzisko?

Bardzo podobnie wygląda sprawa z pianką na siedzisko. Tu również najlepiej wybrać piankę o gęstości T30. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak często domownicy korzystają z siedziska. Zawsze jednak w przypadku mebli tapicerowanych zalecamy użycie minimum pianki T30. Dzięki temu zapewnimy trwałość meblom na długie lata i nie będziemy musieli przeprowadzać kolejnej renowacji mebla w krótkim czasie. Grubość gąbki tapicerskiej zależy od naszych upodobań, jednak na siedziska sugerujemy wybrać większą grubość. Będzie przede wszystkim wygodniej, ale także zapewnimy siedzisku znacznie wyższą odporność na eksploatację. Na siedziska mebli ogrodowych czy mebli z palet zdecydowanie zalecamy piankę przynajmniej T30.

Jeśli planujesz siedzisko do ogrodu, nie zapomnij, że powinno być obite w odpowiednie tkaniny wodoszczelne specjalnie dostosowane na zewnątrz.

Jaka pianka tapicerska na zagłówek?

Pianka o mniejszej gęstości – jak np. T20 – sprawdzi się jako wypełnienie zagłówków czy podłokietników. Są te elementy mebli, które nie muszą się mierzyć z ciężarem całego ciała, nie potrzeba więc bardzo wytrzymałej pianki. Gęstszą i grubszą gąbkę warto wybrać wtedy, kiedy rzeczywiście często opieramy się o zagłówek lub zależy nam na najwyższym komforcie. Pianka tapicerska T30 poradzi sobie zatem doskonale.

Jaka gąbka tapicerska na materac?

Gąbka tapicerska na materac to nieco trudniejsze zadanie. Do łóżeczka dziecięcego można zamontować materac z gąbką średniej gęstości. W tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na skład pianki, aby była ona bezpieczna dla dziecka i odpowiednio odprowadzała wilgoć. Na materac do łóżka dla dorosłych z powodzeniem można wybrać piankę od T30 wzwyż. Najczęściej na takie materace wędruje wysokoelastyczna pianka T40.

Parametry i zastosowanie pianki tapicerskiej – tabela

Wybór pianki tapicerskiej wydaje się być trudny w pierwszej chwili. Jak wynika jednak z naszego artykułu – najczęściej trafną decyzją będzie postawienie na najbardziej wszechstronną pianę T30. W tabeli poniżej znajdziecie przykładowe zastosowania danej gąbki tapicerskiej. W razie wątpliwości zawsze warto też zasięgnąć porady pracownika sklepu tapicerskiego czy hurtowni.

Gęstość pianki (oznaczenie)Sugerowana grubośćZastosowanie pianki
T14, T18, T212-4 cmzagłówki, wezgłowia, boki mebli, podłokietniki, zabezpieczenie łóżeczka dziecka, ochrona delikatnych przedmiotów (np. przy przeprowadzce)
T253-6 cmzagłówki, wezgłowia, oparcia i boki mebli, maty dezynfekujące, wygłuszenie pomieszczeń, ocieplenie, siedziska i materace dla dzieci, legowiska dla psa i kota, warstwa zmiękczająca w materacach
T302-10 cmzagłówki, wezgłowia, obicia mebli, wypełnienie mebli wypoczynkowych (kanapy, fotele), siedziska, materace piankowe, legowiska dla psa i kota, wygłuszanie pomieszczeń
T355-10 cmwypełnienie mebli wypoczynkowych, twardsze materace do łóżka, meble ogrodowe, siedziska, legowiska dla psa i kota
T404-10 cmmeble z palet, materace dla dzieci i dorosłych, wysokiej jakości siedziska