Rodzaje żywopłotów oraz najlepsze rośliny na żywoplot

Żywopłot – jakie rośliny wybrać?

Twój ogród to miejsce, gdzie szczególnie ważne są spokój i prywatność. Jak uczynić go jeszcze bardziej przyjemnym do spędzania czasu miejscem? Sekretem może być odpowiednio dobrany żywopłot. Wybór tego elementu ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności Twojej przestrzeni wokół domu. Od tradycyjnych opcji, takich jak bukszpan czy ligustr, po bardziej egzotyczne rośliny, jak bambus czy ligustr japoński – możliwości są liczne. Przychodzę z pomocą, aby rozplatać ten gąszcz wątpliwości. Zrobiłam przegląd roślin idealnych na żywopłot. Ten przewodnik z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, które rośliny wybrać. Gotowy na wybór idealnego ogrodzenia, które stanie się ozdobą Twojego podwórka? Przygotuj się na inspirującą podróż przez fascynujący świat różnorodnych żywopłotów!

Żywopłot co to jest?

Żywopłot to rodzaj ogrodzenia z krzewów lub drzew, które sadzi się blisko siebie wzdłuż granicy działki lub ogrodu. To działanie ma na celu stworzenia naturalnej bariery między nimi, a otoczeniem zewnętrznym. Taki rodzaj ogrodzenia, pozwala na zachowanie prywatności. Co więcej zapewnia ono także ochronę przed wiatrem, śniegiem oraz hałasem. No i co oczywiste, ogrodzenie z roślin jest bardzo estetyczne. Tworzy intymna atmosferę i dodaje uroku najbliższej przestrzeni.

Historia żywopłotów sięga starożytności. Wtedy ludzie używali do tego celu naturalnych roślin, takich jak głóg, cis czy jałowiec. Z ich pomocą tworzyli barierę ochronną wokół swoich domów lub pól uprawnych. Popularność żywopłotów wzrosła znacznie w średniowieczu i okresie renesansu, kiedy to ogródki zaczęły być coraz bardziej doceniane jako miejsce wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Wówczas roślinność przy domową starannie pielęgnowano i formowano w eleganckie wzory i geometryczne kształty.

Największą popularność żywopłoty osiągnęły w okresie wiktoriańskim i w XIX wieku, kiedy to wykorzystywanie roślinności do tworzenia ogrodzeń było powszechne wśród bogatszych klas społecznych. Żywopłoty były traktowane jako symbol prestiżu i elegancji, a ich pielęgnacja stała się sztuką.

Dzisiaj, mimo dostępności innych materiałów do ogrodzeń, takich jak drewno czy metal, żywopłoty nadal pozostają popularnym wyborem. Posiadacze domów zwracają uwagę na ekologię i naturalne elementy w projektowaniu ogrodów. Sprawia to, że ​​żywopłoty są ponownie doceniane za swój urok, funkcjonalność i ekologiczny charakter. Dodatkowo, wybór różnorodnych gatunków roślin do żywopłotu umożliwia tworzenie różnorodnych, fantazyjnych kompozycji, które spełniają potrzeby estetyczne i funkcjonalne.

Rodzaje żywopłotów

Jeśli marzysz o prywatnym zakątku, który jednocześnie doda uroku Twojemu najbliższemu otoczeniu to warto rozważyć żywopłot. To nie tylko praktyczny rodzaj ogrodzenia, ale również elementy dekoracyjny. Jeżeli się na niego zdecydujesz to będzie kluczowy element, który ukształtuje twój ogród. Mamy dużą różnorodność żywopłotów, począwszy od eleganckich ogrodzeń z roślin liściastych, po bambusowe ekrany przywodzące na myśl tropiki, które wprowadzą nutę egzotyki do Twojej przestrzeni. Wybierz rośliny, które najlepiej sprawdzą się jako żywopłot w zależności od Twoich preferencji estetycznych, klimatu i lokalnych warunków glebowych.

Liściasty

Żywopłoty liściaste to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale także piękne elementy dekoracyjne. Istnieje wiele rodzajów roślin liściastych, które mogą być wykorzystane do stworzenia żywopłotów, każda z nich charakteryzuje się innymi wymaganiami dotyczącymi uprawy. Najpopularniejszymi roślinami stosowanymi do tworzenia żywopłotów liściastych są buki, graby, czy berberysy. Buki są doskonałym wyborem ze względu na swoje gęste liście i zdolność do formowania regularnych kształtów. Graby również oferują gęstą roślinność i łatwość w przycinaniu, co czyni je atrakcyjnym wyborem. Berberysy, z kolei, są cenione za swoje kolorowe liście i ostre ciernie, które dodatkowo zwiększają ochronę posiadłości przed obcymi.

Żywopłoty liściaste najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie. Przed sadzeniem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Warto dodawać do niej kompost lub obornika, co zapewni roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Warto także regularnie nawozić rośliny, aby były zdrowe i pięknie wyglądały.

Większość roślin liściastych preferuje słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. W przypadku buków czy grabów, które są gatunkami tolerującymi cień, istnieje większa elastyczność co do warunków świetlnych. Jednak, aby osiągnąć pełny potencjał wzrostu i rozwoju roślin, najlepiej wybrać miejsca o odpowiednim nasłonecznieniu.

Rośliny liściaste najlepsze na żywopłot

 • Berberys – najbardziej popularna odmianą jest Atropurpurea, która ma zwarty kopulasty pokrój oraz kolczaste gałęzie. Bukszpan rośnie około 20 cm na rok. Wymaga gleby o przepuszczalnej strukturze. Nie powinna być ona zbyt sucha ani zbyt wilgotna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
 • Buk – powstanie z niego gęste i wąskie ogrodzenie. Prawidłowo prowadzony wyrośnie na wysokość 2-4 m i około 30 cm szerokości. Buki będą rosły dobrze w zacienionym miejscu, ale wymagają odpowiedniej gleby. Najlepiej jeśli będzie to żyzne, wapienna podłoże o umiarkowanej wilgotności.
 • Grab – lepiej rośnie w miejscach zacienionych. Żywopłot rośnie od 40 do 80 cm rocznie, czyli właściwie po 3-4 latach już będziemy mieć konkretne ogrodzenie zwłaszcza, że grab szybko się przyjmuje i nie jest bardzo wymagający. Sadzimy około 5 sadzonek na 1 metr bieżący zachowując maksymalni e30 cm odległości miedzy nimi.
 • Bukszpan -tworzy gesty, nieprześwitujący zielony mur. Używa się ich też jako pasów oddzielających rabaty i nasadzenia. Niestety bukszpan do roślin wolno rosnących. Na gesty i zwarty żywopłot o długości 1 metra będziemy potrzebować około 15 roślin. Należy zachować około 25 cm odstępu między sadzonkami.

Iglasty

Iglaki także świetnie nadają się na żywopłoty. Istnieje szeroki wybór roślin iglastych, które mogą być wykorzystane do stworzenia efektownych żywopłotów. Jednak prawie każda z nich wymaga specyficznego podejścia do uprawy. Wśród najpopularniejszych roślin iglastych wykorzystywanych do tworzenia żywopłotów wymienić można świerki, tuje oraz cyprysiki. Świerki są cenione za swoje gęste igły oraz to, że zapewnia one ochronę przez cały rok, gdyż zimą nie gubią igieł. Tuje natomiast oferują różnorodność odmian i możliwość formowania kreatywnych kształtów. Odmiany różnią się od siebie także kolorami, więc można pokusić się o stworzenie z nich interesującej kompozycji. Cyprysiki, z kolei, charakteryzują się eleganckim pionowym wzrostem, co sprawia, że są idealne do tworzenia smukłych, stylowych żywopłotów.

Rośliny iglaste najlepiej rosną w dobrze osuszonej i wysoko przepuszczalnej glebie. Przed posadzeniem trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Może zrobić to dodając do gleby piasek lub żwir. W ten sposób zapewnimy dobry drenaż i unikamy zalegania wody wokół korzeni roślin. Regularne przycinanie również jest tutaj kluczowe, gdyż pomaga utrzymać żywopłot w odpowiednim kształcie i zagęszczeniu.

Większość roślin iglastych preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Świerki i tuje dobrze radzą sobie w pełnym słońcu, ale tolerują także nieco większy cień. Cyprysiki natomiast najlepiej rosną w pełnym słońcu, co sprawia, że są doskonałym wyborem do ogrodów o dobrze naświetlonym terenie. Dopasowanie odpowiednich iglaków do warunków glebowych i nasłonecznienia w Twoim ogrodzie pozwoli stworzyć piękny żywopłot. Zapewni prywatność i ochronę, ale także będzie stanowił piękne tło dla całej przestrzeni.

Rośliny najlepsze na żywopłot z iglaków

 • Świerk – do stworzenia zielonego ogrodzenia ze świerków potrzebujemy posadzić drzewka w odległości około 30 do 50 cm. Nie można zrobić tego zbyt gęsto, gdyż wtedy nie będą dobrze rosły. Przycinanie drzewek sprawia, że ładnie się zagęszczają. W związku z tym nie ma potrzeby sadzić dwóch rzędów, ale oczywiście można zrobić to w taki sposób.
 • Tuje – osiągają wysokość około 3-5 m. W zależności od odmiany ogrodzenie może składać się z roślin o stożkowatym kształcie. Niektóre nadają się zaś na żywopłot cięty. Tuje sadzi się na przełomie października i listopada. Ważne jest, aby zrobić to na około 6 tygodni przed pierwszymi mrozami. Ich dużą zaletą jest to, że nie tracą zielonego koloru nawet zimą.
 • Cyprysiki – także świetnie nadają się do tworzenia szpalerów oraz żywopłotów. Cyprysiki są trochę bardziej wymagające w uprawie niż tuje, w związku z tym nie wszędzie będą dobrze rosły. Potrzebne im jest umiarkowanie wilgotna gleba oraz teren osłonięty od mroźnego wiatru. Cyprysiki najlepiej przycinać wiosną dbając o zachowanie dominacji wierzchołka. Jeżeli pojawi się inny pęd, trzeba go uciąć. Cyprysiki osiągają około 2 m wysokości, a ich tempo wzrostu dochodzi do 20 cm na rok.
Tuje to idealne rośliny na żywopłot zimozielony

Kwiatowy – kwitnący

Żywopłoty kwiatowe co prawda nie będą wyglądać tak wspaniale przez cały rok jak w momencie kwitnienia, ale mimo to są także interesującym wyborem. Na kwiatowe ogrodzenie można wybrać cały szereg roślin. Należą do nich przede wszystkim pigwowce, forsycje oraz hortensje. Forsycje są piękne wizualnie i przyciągają owady zapylające. Hortensje oferują duże, okrągłe kwiatostany w różnych odcieniach, które nadają ogrodowi bardzo romantyczny charakter. Pigwowce zaś

Rośliny kwitnące najlepiej rosną w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Przed sadzeniem często należy dokładnie przygotować glebę poprzez dodanie kompostu lub obornika. Dzięki temu będą miały pod dostatkiem substancji odżywczych. Regularne nawożenie organiczne oraz odpowiednia ilość wody są kluczowe dla zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia roślin.

Warto też pamiętać, że większość roślin kwitnących wymaga stanowiska dobrze naświetlonego. Istnieją jednak odmiany, które dobrze radzą sobie także na zacienionym terenie. Róże i lawenda preferują pełne słońce, które sprzyja intensywnemu kwitnieniu i lepszemu aromatowi. Hortensje mogą rosnąć w półcieniu, co czyni je bardziej wszechstronnymi w kwestii lokalizacji w ogrodzie.

Rośliny najlepsze na żywopłot kwiatowy

 • Forsycje – Sadzonki należy sadzić wczesną wiosną umieszczając w ziemi w 50 cm odstępach od siebie, aby powstał gesty żywopłot. Forsycje wymagają dobrze przepuszczalnej i żyznej ziemi o odczynie obojętnym albo lekko zasadowym. Forsycja potrzebuje miejsca, które chociaż przez część dnia jest dobrze nasłonecznione. Zbyt mała ilość słońca powoduje, że forsycja zawiązuje znacznie mniej pąków.
 • Pigwowce – jedna z odmian – pigwowiec japoński dorasta do 1 m wysokości. Rośliny sadzi się w około 40 cm odstępach w rzędzie. Wymagają regularnego podcinania, które wpływa na to, ze rośliny się rozkrzewiają i usztywniają. Poza tym żywopłot można przycinać wyrównując ścianę.
 • Hortensje – w formie żywopłotu najlepiej wyglądają hortensje bukietowe. Sadzone co około 100 cm stworzą szerokie, kwitnące ogrodzenie wysokie na około 180 cm. Hortensje lubią półcień oraz żyzną, próchniczą ziemię o ph 4,5 do 5,5. Nawozi się je 2-3 razy do roku od maja do lipca nawozami do hortensji.

Winorośla

Żywopłoty z winorośli także są często wybierane przez posiadaczy ogrodów. Są nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również dodają elegancji i urody dzięki swoim bujnym, dekoracyjnym liściom oraz owocom. Istnieje kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu i uprawie winorośli, a także zastosowaniu tej rośliny w celu grodzenia posesji.

Wybierając rośliny trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim, czy panujący u nas warunki klimatyczne i glebowe będą dla nich odpowiednie. W ogrodach najczęściej widywana jest winorośl właściwa Vitis vinifera oraz winorośl dzika Vitis labrusca.

Winorośle preferują dobrze osuszone i przepuszczalne gleby o umiarkowanej żyzności. Przed posadzeniem roślin najlepiej przygotować glebę. Można to zrobić poprzez dodanie do niej organicznego materiału, takiego jak kompost lub obornik. W ten sposób poprawimy strukturę ziemi i dostarczymy roślinom niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu będą nie tylko pięknie wyglądać, ale także owocować. Stanowisko powinno być dobrze naświetlone przez większość dnia. Pełne słońce sprzyja wzrostowi, kwitnieniu i owocowaniu roślin. W miejscach z ograniczonym dostępem do światła, winorośle mogą mieć trudności z osiągnięciem pełnego potencjału wzrostu i plonowania.

Planując wykorzystać winorośl jako żywopłot odgradzający nas od sąsiadów lub też wykorzystanie ich do podzielenia działki należy pomyśleć także o wspierającym je rusztowaniu. Rośliny te bowiem wymagają wsparcia rusztowania, siatki lub pergoli, zwłaszcza gdy mają rosnąć jako żywopłot. Rusztowanie zapewni roślinom stabilność, umożliwiając im wzrost w górę i tworzenie gęstego, zielonego ogrodzenia. Trzeba też pamiętać, że będzie ono wymagało regularnego przycinania i formowanie, aby utrzymać żywopłot w pożądanym kształcie i rozmiarze.

Ogrodzenie z winorośli na rusztowaniu oddzieli przestrzeń w ogrodzie i zapewni prywatność

Winorośle najlepsze na żywopłot

 • Dzika winorośl, czyli dzikie wino – z powodzeniem może być stosowana do tworzenia żywopłotów. Odmiany dzikiej winorośli mogą rosnąć w formie pnączy i tworzyć gęste zielone ściany, zapewniając prywatność i ozdobę ogrodu. Pnącze przyrasta około 0,5 do 1 metra rocznie. Sadzonki dobrze jest sadzić w odległości około metra od siebie. Najlepiej jest robić to od października do marca.
 • Winorośl japońska – ma niewielkie wymagania dotyczące gleby. Będzie rosła nawet na niezbyt żyznym podłożu. Jej atutem jest wybarwianie się na kolor szkarłatnej czerwieni. Do tego procesu dojdzie, kiedy roślinę posadzimy na stanowisku w półcieniu. Winorośl japońska nie wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zobacz także:

Krzewy zimozielone – do ogrodu

Bambusy

Ostatnim rodzajem żywopłotu, które chciałabym omówić są te powstałe z bambusów. Są one nie tylko piękne, ale także praktyczne. Dodadzą orientalnego uroku Twojemu ogrodowi. Dzięki temu będzie on prezentować się subtelnie i elegancko. Choć bambusy są roślinami związany głównie z cieplejszym niż polski klimatami, to jednak istnieją odmiany, które mogą u nas rosnąć. Szczególnie w strefach klimatycznych o łagodniejszym przebiegu zimy. Wybór odpowiednich gatunków oraz odpowiednie przygotowanie gleby i lokalizacji umożliwią stworzenie pięknego żywopłotu z bambusów.

Aby taki stworzyć warto wybierać odmiany o mniejszych wymaganiach cieplnych, takie jak bambusy ozdobne, które są bardziej odporne na niższe temperatury. Przykłady to Phyllostachys nigra czy Phyllostachys aurea. Mogą one rosnąć w warunkach klimatycznych panujących w Polsce.

Najlepiej rosną one na żyznej, przepuszczalnej glebie. Warto również zapewnić im regularne nawodnienie, zwłaszcza podczas suchych okresów. To pozwoli utrzymać ich zdrowy wzrost. Bambusy często rosną jako rozłożyste kępy, dlatego ważne jest odpowiednie rozplanowanie sadzenia, aby uniknąć nadmiernego rozprzestrzeniania się.

Większość gatunków preferuje stanowiska dobrze naświetlone lub lekko zacienione. Zbyt silne nasłonecznienie może przyczynić się do przesuszenia roślin, dlatego warto wybierać miejsca o umiarkowanym nasłonecznieniu. Planując stworzenie żywopłotu z bambusów, warto również pamiętać o konieczności regularnego przycinania, zwłaszcza jeśli rośliny zaczynają się rozprzestrzeniać zbyt intensywnie. Dodatkowo, warto zabezpieczyć bambusy przed silnym wiatrem, gdyż łatwo mogą ulec zniszczeniu.

Odmiany bambusów najlepsze na żywopłot

 • Fylostachys Bisseta nazywany także bambusem bisseta rośnie nawet do kilku metrów wysokości . Sadzi się je od wczesnej wiosny do późnej jesieni zapewniając około 0,5 m odstępu między sadzonkami. Dobrze osłonić je od wiatru i zapewnić nasłonecznione stanowisko.
 • Fylostachys złotobruzdowy- wymaga słonecznego stanowiska z gleba o lekko kwaśnym odczynie. Łatwo się rozrasta, więc aby to ograniczyć warto zastosować bariery dla korzeni.