Piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika

Jedną z metod poprawiania kondycji trawnika, poza aeracją, nawożeniem i rzecz jasna koszeniem, jest…piaskowanie trawnika. Brzmi dziwnie? Gdy pierwszy raz o tym słyszymy, rzeczywiście może się to wydawać nieco dziwne, jednak coraz większa liczba osób jest świadoma tej techniki i skrzętnie wykorzystuje ją w swoim ogrodzie.

Co to jest piaskowanie trawnika?

Jak sama nazwa wskazuje, piaskowanie trawnika ma związek z piaskiem. Polega ono na posypywaniu trawnika cienką, nie więcej niż 5 mm warstwą piasku. Piasek można zastąpić analogicznym produktem. Jeśli piaskowanie będzie przeprowadzone prawidłowo, trawnik i gleba otrzymają mnóstwo korzyści z tego tytułu. To przede wszystkim świetny sposób na regenerację i poprawę rozwoju systemu korzeniowego trawy. Trzeba jednak wiedzieć jak zrobić to dobrze, jakiego piasku użyć i kiedy piaskować trawnik, by móc cieszyć się znakomitymi efektami.

Piaskowanie trawnika jaki piasek wybrać?

Do piaskowania trawnika najlepszy jest suchy piasek rzeczny. Jeśli mamy możliwość wyboru, najlepiej sięgnąć po ten o ziarnistości od 0,5 do 0,8 mm. Oczywiście piasek możemy zmieszać z innym materiałem pomocniczym – dobre będą glina, sproszkowana kreda, rozdrobniony kompost lub torf ogrodniczy. Należy jednak pamiętać, że te dodatki pełnią pewne funkcje, więc dodatek należy odpowiednio wybrać. Jeśli zdecydujemy się na dodatek torfu, nasza gleba otrzyma dodatkowy zastrzyk łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Z kolei glina dodana w czasie piaskowania sprawi, że poprawi się struktura gleb lekkich i piaszczystych. Jeśli chcemy podnieść pH gleb kwaśnych, powinniśmy wykorzystać do tego sproszkowaną kredę – taki zabieg w pewnym sensie zastępuje wapnowanie trawnika.

Jeszcze jedną opcją jest piaskowanie trawnika połączone z nawożeniem mineralnym – aby osiągnąć taki efekt do piasku należy dodać sypki nawóz do traw. Proporcje zawsze trzeba dopasować do potrzeb konkretnego trawnika.

Piaskowanie trawnika ile piasku na m2?

Według ogólnie przyjętych norm, na 100 metrów kwadratowych trawnika, wykorzystuje się około 0,1-0,15 metrów sześciennych piasku czyli od 300 do 500 kilogramów piasku lub piasku wymieszanego z innymi składnikami. Piasek należy rozsiać na całym trawniku, który wcześniej trzeba dobrze skosić . Piaskowanie powinno odbyć się na trawniku suchym.

Piaskowanie trawnika

Zeolit – wykorzystanie zeolitu do piaskowania trawnika

Bardzo interesującą alternatywą dla tradycyjnego piasku jest zeolit. Ten materiał pozyskuje się ze skał zeolitowych. Największe złoża takich skał znajdują się na terytorium Ukrainy. Zeolit również posiada właściwości poprawiające strukturę gleby. Jego ogromną zaletą jest zdolność do wiązania wody w czasie deszczu oraz oddawanie jej do gleby w czasie suszy. Warto nadmienić, że zeolit wykazuje również właściwości antyseptyczne – dzięki temu nie trzeba martwić się o rozwój chorób.

Naturalny zeolit

Piaskowanie trawnika – kiedy najlepiej wykonać?

Piaskowanie trawnika warto przeprowadzać przynajmniej raz w sezonie. Nie ma konkretnej daty piaskowania – uważa się, że najlepiej trawnik piaskować późnym latem, pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Piaskowanie powinno być poprzedzone aeracją i wertykulacją. Dzięki nim, darń jest luźniejsza, a piasek jeszcze lepiej wnika w strefę korzeniową. Jeżeli nie uda się tego zrobić krótko po aeracji, otwory w darni zasklepią się i efekt nie będzie tak skuteczny.

Kiedy nie piaskować trawnika?

Choć sam zabieg piaskowania jest pożyteczny i bardzo pożądany, piaskowanie nie zawsze jest korzystne. Gdy trawnik został założony na glebie lekkiej, suchej, piaszczystej lub co gorsza – na skarpie – należy zrezygnować z piaskowania. Gleba, która jest nadmiernie rozluźniona, nie zwiąże odpowiedniej ilości wody i trawnik będzie szybko wysychał. Z kolei trawniki na skarpach poddane piaskowaniu mogą się osuwać.

Zobacz także:

Ziemia pod trawnik – jak kupić i jak przygotować?

Co daje piaskowanie trawnika?

Zasadniczym celem piaskowania trawnika jest poprawienie właściwości fizyko-chemicznych gleby na której rośnie trawa. Zastosowanie piasku poprawia przepuszczalność i porowatość gleby. Dotyczy to głównie gleb gliniastych, zbitych – piaskowanie stwarza zdecydowanie lepsze warunki do rozwoju korzeni i ułatwia wnikanie powietrza, nawozów i wody do głębszych stref. Porowata struktura piasku pozwala uniknąć zastoju wody, a to sprawia, że łatwiej można pozbyć się mchu z trawnika. Piasek spełnia też inne funkcje – pozwala wypełnić wszelkie nierówności, dzięki czemu wyrównuje powierzchnię murawy. Murawa staje się również sprężysta.