Coraz większą popularność zdobywa ekonomiczny domek na narzędzia wśród właścicieli ogrodów przydomowych. Zwłaszcza taki o mniejszych rozmiarach, gdzie każdy metr kwadratowy działki jest cenny, a brakuje miejsca na przechowywanie niezbędnych narzędzi ogrodniczych. Ogrodowy domek na narzędzia cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoją praktyczność i łatwość montażu. Co istotne, umożliwia efektywne przechowywanie nie tylko podstawowych narzędzi ogrodniczych, takich jak grabie, łopaty czy konewki, ale także większego sprzętu, np. kosiarki, roweru czy nawet niektórych mebli ogrodowych.
Domek narzędziowy to praktyczne rozwiązanie dla osób, które potrzebują miejsca do przechowywania narzędzi ogrodniczych i sprzętu, zwłaszcza jeśli na działce brakuje innych budynków gospodarczych lub łatwo dostępnego pomieszczenia.
Rodzaje domków ogrodowych
Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje domków na narzędzia ogrodowe, w tym modele blaszane, drewniane i plastikowe. Niektóre z nich wyposażone są nawet w okna, co dodatkowo ożywia wnętrze budynku i zapewnia lepsze ocieplenie. Te struktury mogą pełnić funkcję nie tylko praktycznego schowka na narzędzia ogrodowe, lecz także stanowić przyjemne miejsce wypoczynku na działce rekreacyjnej.
Popularne są także domki narzędziowe z drewutnią. Największą popularnością cieszy się domek narzędziowy drewniany, wykonany z różnych rodzajów drewnianych płyt, bali lub elementów imitujących strukturę drewna.
Coraz większe zainteresowanie przyciąga również domek narzędziowy z tworzywa sztucznego, naśladującego strukturę drewna. Tego rodzaju budowla oferuje gotowe komplety, które można łatwo zmontować samodzielnie. Dla osób poszukujących ekonomicznego rozwiązania, proponujemy blaszane szopy na narzędzia, szczególnie polecane ze względu na szybki i niedrogi montaż.
Jaki domek ogrodowy wybrać?
Przy wyborze domku narzędziowego trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jego funkcjonalność. Ponadto, narzędziownia powinna harmonijnie wpisywać się w otoczenie ogrodu oraz komponować się z istniejącymi konstrukcjami. W obliczu szerokiego wyboru dostępnych produktów na rynku, istnieje możliwość dopasowania „domku” również pod kątem stylu oraz kolorystyki. Niemniej jednak, nadal priorytetem powinny być parametry wpływające na praktyczne zastosowanie domku narzędziowego.

Stawianie domku narzędziowego w ogrodzie
Bez wątpienia, skorzystanie z gotowej konstrukcji znacząco ułatwi cały proces budowy. W takim przypadku wystarczy przygotować jedynie fundament pod domek ogrodowy i zmontować gotową konstrukcję, korzystając z dostępnych elementów i instrukcji montażu.
Aby zapewnić odpowiednie warunki dla narzędziowni, konieczne jest uniknięcie bezpośredniego kontaktu z gruntem. Z tego powodu konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu przed montażem, w zależności od masy samego domku na narzędzia. W przypadku lżejszych konstrukcji, z powodzeniem można umieścić je na utwardzonym żwirze, gdzie warstwy podłoża to piach, a ewentualnie dodatkowo gruz. Dla bardziej masywnych domków zaleca się ustawienie ich na wylewce, bloczkach betonowych lub nawet na kostce brukowej lub cementowej.
Przygotowanie solidnej podstawy pod domek narzędziowy gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji przez wiele lat. Pierwszym etapem jest gruntowne oczyszczenie obszaru, usuwając wszelkie kamienie, korzenie oraz roślinność. Następnie, konieczne jest dokładne wyrównanie terenu, eliminując ewentualne nierówności i zagęszczając podłoże. Po oczyszczeniu i wyrównaniu terenu, należy przystąpić do przygotowania podłoża pod wylewkę. Dobrym wyborem będzie wylewka odpychająca Promotor, która jest innowacyjnym produktem do wykorzystania w miejscach narażonych na i uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Produkt ten sprawdzi się również idealnie w miejscach, gdzie występuje potencjalne ryzyko zabrudzenia, takich jak domowe pracownie, piwnice czy spiżarnie.
Dowiedz się więcej:
Wylewka odpychająca na tarasie
Przed wylaniem wylewki, ważne jest ustawienie szalunku, który określi kształt i wymiary podstawy domku. Po utwardzeniu wylewki, można przystąpić do montażu domku na narzędzia. Ważne jest, aby dokładnie stosować się do instrukcji producenta, a także zapewnić, że konstrukcja jest równomiernie osadzona na wylewce. Ostatecznym krokiem jest zamocowanie domku do przygotowanej podstawy za pomocą kotew lub śrub, co zapewni dodatkową stabilność.
Domek na narzędzia – ile metrów od granicy działki?
Zgodnie z obowiązującym prawem, taki niewielki budynek gospodarczy nie powinien naruszać granic innych działek. Niemniej jednak, możliwe jest umieszczanie domków narzędziowych (o ścianach bez okien i otworów drzwiowych) bezpośrednio przy granicy własnego ogrodu z sąsiednią działką.
Ile kosztuje domek na narzędzia?
Domek narzędziowy z tworzywa sztucznego może kosztować od 1 tysiąca złotych za konstrukcję o powierzchni nieco ponad 1 m2, aż do 10 tysięcy złotych za domek o powierzchni około 10 m2. Domki narzędziowe z blachy są znacznie tańsze, gdzie ceny dla struktur o powierzchni około 10 m2 zaczynają się od około 3 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że najbardziej przystępne cenowo domki z blachy to zazwyczaj proste garaże blaszane, pozbawione podłogi i okien. Z kolei drewniane domki narzędziowe są znacznie droższe. Za najprostszą szopę o powierzchni około 1 m2 trzeba się spodziewać wydatku co najmniej 2,5 tysiąca złotych.
Jak zagospodarować przestrzeń w narzędziowni?
W przypadku posiadania domku narzędziowego, zaleca się wyposażenie go w dedykowane uchwyty, dostosowane do konkretnego typu narzędzi. Półki i szuflady powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz łatwością konserwacji. Najlepiej gdy będą wykonane z metalu lub zabezpieczonego przed wilgocią drewna. Budując domek narzędziowy warto również zwrócić uwagę na brak progu, co ułatwia dostęp do wnętrza m.in. za pomocą kosiarki lub taczki.