Każdy rodzic małego brzdąca wie, że piaskownica to idealne miejsce do zabawy – tej brudnej i nie tylko. Dzieci chętnie spędzają czas na przeróżnych zabawach z piaskiem, a ich kreatywność w tym zakresie nie ma granic. Latem, w komfortowych warunkach, w przydomowych piaskownicach czy na działce, maluchy potrafią spędzić na zabawach w piasku cały dzień. Warto zadbać o to, by piasek do piaskownicy był bezpieczny, atestowany i możliwie dobrej jakości. Jaki piasek wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Ile tego piasku? Podpowiadamy!
Czym jest piasek do piaskownicy i czy to jakiś specjalny rodzaj piasku?
Jaka piaskownica jest każdy widzi. Może być drewniana, plastikowa, publiczna albo prywatna. Kluczowy w tym wszystkim jest… piasek. Oczywiście, jako rodzice dbający o bezpieczeństwo swojej pociechy, powinniśmy wybierać atestowany piasek spełniający kryteria higieniczne stawiane przez Sanepid. Najważniejsze by piasek posiadał atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny). Do tego samego zobligowane są jednostki zapewniające piasek w piaskownicach miejskich ogólnodostępnych czy do piaskownic na terenie placówek takich jak żłobki czy przedszkola.
Jak sama nazwa wskazuje, piasek do piaskownicy to po prostu rodzaj piasku używany do wypełniania piaskownic. Jest to drobny piasek, najczęściej o jednorodnej ziarnistości i zaokrąglonych kształtach, dzięki czemu jest bezpieczny dla maluchów i łatwy do formowania, np. w babki czy zamki. Można powiedzieć, że piasek do piaskownicy różni się od innych typów piasków swoimi właściwościami fizyko-chemicznymi.
Jaki jest dobry piasek do piaskownicy?
- czysty
- przebadany
- bezpieczny
- przyjemny w dotyku
- plastyczny (umożliwiający zabawę)
Zagrożenia czyhające w piasku, czyli dlaczego jakość piasku do piaskownicy jest tak ważna
Biorąc pod uwagę, że w piaskownicach bawią się głównie małe dzieci, należy przede wszystkim zadbać o to, by piasek był bezpieczny. Należy liczyć się z tym, że większość piaskownic znajduje się na wolnym powietrzu. Do tego nierzadko nie są przykrywane na czas nieużytkowania, więc jest do nich wolny dostęp. Takie okoliczności sprawiają, że piasek w piaskownicy może zostać zanieczyszczony np. przez deszcz czy wiatr. Co więcej mogą takie zanieczyszczenia przynieść również zwierzęta bytujące w okolicy piaskownicy, np. koty, psy, gryzonie czy ptaki. Mowa tutaj chociażby o zwierzęcych odchodach, które jak wiadomo, zwłaszcza koty, lubią pozostawiać w piasku. Jeśli dołożymy do tego maluszka, który dopiero poznaje świat i wszystko bada wkładając do buzi… mamy potencjalne ryzyko.
Zwierzęta mogą w piasku pozostawiać nie tylko odchody, ale i różnego rodzaju drobnoustroje, w postaci pasożytów, bakterii czy wirusów. Oczywiście cała sytuacja nie musi kończyć się źle, jednak istnieje ryzyko zakażenia dziecka różnymi chorobami odzwierzęcymi. Trzeba zadbać zatem o jakość piasku, ale i o warunki przechowywania tego piasku w samej piaskownicy.
Producenci piasku oraz specjaliści w dziedzinie higieny, zalecają wymianę piasku w piaskownicach co najmniej 2 razy do roku. Najlepiej robić to tuż przed sezonem i w trakcie sezonu. Na szczęście piasek nie jest drogim surowcem, więc taka bezpieczna inwestycja z całą pewnością nie nadszarpnie domowego budżetu, czy już tym bardziej budżetu jednostki opiekuńczej takiej jak żłobek czy przedszkole.
Podsumujmy – co może czyhać na Twoje dziecko w piaskownicy?
- odchody zwierząt
- wirusy
- bakterie
- grzyby
- drobnoustroje
- śmieci
- szkło
- kamienie
- robactwo
Nie ma nic gorszego niż… szczypawice w piaskownicy
Szczypawki czy też szczypawice to owady, które dość często „wchodzą” do piasku, a trzeba przyznać, że swoim wyglądem mogą wywołać panikę u maluchów, jak i u niejednego dorosłego. Nazwa owada wzięła się z charakterystycznej części w odwłoku owada. Czy szczypawic można się jakoś pozbyć? Niestety nie ma sprawdzonych i bezpiecznych metod na odstraszenie ich, jednak można zdecydowanie ograniczyć ich korzystanie z piaskownicy poprzez….szczelne jej zamykanie .
Jak wybrać najlepszy piasek do piaskownicy – właściwości piasku, na które powinniśmy zwrócić największą uwagę
Przede wszystkim – nie wybierajmy przypadkowego piasku, który po prostu fajnie wygląda i sprawia wrażenie „nadającego się do piaskownicy”. Bo na przykład został komuś na budowie czy był publicznie dostępny. Nie może to być piasek z przypadkowego wykopu. Piasek powinien mieć odpowiednią granulację, być wolny od pyłów, czysty – nie powinien zawierać domieszki ostrych kamieni czy ostrego szkła.
Grubość piasku
Ważnym czynnikiem jest grubość ziarna piasku. Dobór odpowiedniej grubości ziaren zamortyzuje upadek, dzięki czemu jeśli dziecko w piaskownicy się przewróci, nic poważnego mu się nie stanie. Piasek, który będzie miał odpowiednią granulację (pomiędzy 0,2 -2 mm) jest bezpieczny dla maluchów i nie zbija się. Najlepszym, dedykowanym piaskiem dla dzieci, według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jest piasek kopany. Oczywiście nie sposób pominąć niezbędnych atestów – po prostu muszą być i jest to bezdyskusyjne. Piasek musi być przebadany i bezpieczny.
Czy kolor piasku ma znaczenie?
Kolor piasku do piaskownicy nie ma istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa lub funkcjonalności piaskownicy. Niemniej jednak, kolor może mieć wpływ na wizualny wygląd piaskownicy oraz na sposób, w jaki piasek odbija promienie słoneczne i nagrzewa się w czasie upalnych dni. Na przykład, ciemniejszy kolor piasku może przyciągać więcej ciepła i stawać się gorący w dotyku w porównaniu do jasnego piasku. W związku z tym, wybór koloru piasku może być kwestią preferencji estetycznych lub funkcjonalnych, takich jak chłodniejsza powierzchnia dla dzieci podczas gorącego dnia.
Jak dbać o piaskownicę i piasek w niej?
Aby utrzymać higienę piaskownicy, należy zwrócić uwagę na odpowiednio przygotowane miejsce, gdzie będzie ona stać. Piaskownica powinna być ustawiona na powierzchni drewnianej, aby uniknąć wnikania roślinności i przechodzenia owadów czy drobnych żyjątek do piasku. W dolnej części powinien znajdować się otwór, umożliwiający ewentualny odpływ wody. W zależności od rodzaju piaskownicy, konieczne może być pokrycie jej wierzchu plandeką lub grubą folią, aby utrzymać piasek w czystości. Po zakończeniu zabawy, piaskownicę warto przykryć folią, aby utrzymać ją w czystości. Alternatywnie, można kupić drewnianą piaskownicę z daszkiem, który chroni ją przed słońcem i deszczem. Daszek jest przymocowany dwiema śrubami, które umożliwiają łatwe zabezpieczenie piaskownicy. Na rynku dostępne są również zamykane plastikowe piaskownice, gdzie utrzymanie czystości jest bardzo proste.
Dodatkowo, piaskownice posiadają ławeczki, które składają się podczas zabawy i stanowią skuteczną pokrywę chroniącą przed zwierzętami.
Jeśli potrzebujemy małej piaskownicy, warto rozważyć zakup plastikowego modelu z pokrywą, która może służyć jako basenik lub przykrycie piaskownicy. Po zakończonej zabawie piaskownicę można zamknąć, aby piasek pozostał czysty i suchy w przypadku deszczu lub zwierząt. W ten sposób można łatwo zadbać o zabezpieczenie piasku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i zwierzętami.
Ważne jest, aby piaskownica była odpowiednio zabezpieczona, ale jeszcze trudniejszym zadaniem jest nauczenie dziecka właściwych zachowań związanych z higieną podczas zabawy na podwórku. Konieczne jest cierpliwe i stanowcze uczenie dziecka zasad związanych z zabawą w piaskownicy, co pozwoli mu chronić ją jak najlepiej.
Jak wykorzystać piasek do piaskownicy do kreatywnej zabawy z dzieckiem?
Piasek i zabawa w piaskownicy to nie tylko stawianie babek czy budowanie zamków. To ogromne pole do popisu dla rodzica i mnóstwo frajdy dla dziecka. Dzieci uwielbiają zabawy z piaskiem, wiec warto wykorzystać je by w ciekawy sposób przemycić w czasie zabawy edukacyjne treści. Przebywanie w piaskownicy to również niesamowite doznania sensoryczne dla malucha. Piasek = świetna zabawa!
Nauka pisania w piaskownicy
Jeśli Twoje dziecko jest już na etapie poznawania liter czy wręcz słów i chcesz w przyjemny sposób poćwiczyć z nim pisanie, spróbujcie zabawy w pisanie na piasku. Można wykorzystać do tego palec, patyk, gałązkę lub cokolwiek innego. Warto przygotować dla dziecka litery wypisane na piasku i poprosić by wodziło palcem po tych literach utrwalając je sobie. Inna opcja to nauka pisania od zera. Poza literami możecie w ten sposób praktykować również naukę cyfr, kształtów, by później przejść do coraz bardziej zaawansowanych rysunków.
Zabawa w lodziarnię – kolorowe lody z piasku
Zabawą, którą uwielbiają wszystkie dzieci jest zabawa w lodziarnię. Kolorowe piaskowe lody to prawdziwe szaleństwo. Dawniej, gdy na podwórku pojawiała się grupka dzieciaków bawiących się w lody z piasku, oznaczało to, że lody będą miały kolory różnych rodzajów piasku. Czarne, czerwone, brązowe, bezowe – każdy rodzaj piasku był namaszczany innym smakiem lodów. Do tego posypka z kamyczków czy dodatek pysznych liści – zabawa idealna. Dziś można dzieciom zagwarantować taką zabawę w kilka minut. Wystarczy przygotować kilka podobnych pojemników, wymieszać w nich piasek z barwnikiem spożywczym w proszku i gotowe. Kolorowe piaski do zabawy w lodziarnię gotowe. A do tego bezpieczne. Można też piasek pofarbować na mokro, jednak będzie to wymagało wysuszenia go na słońcu przez kilka-kilkanaście godzin.
Babki z piasku – więcej niż zwykłe foremki
Oczywiście każdy rodzic na początku daje swojemu dziecku do zabawy przede wszystkim foremki, wiaderko, łopatkę. Bardziej zaawansowani wiedzą, że świetną zabawą jest też sitko do przesiewania piasku. Bardzo ciekawą opcją jest wykorzystywanie domowych przedmiotów do zabawy w piasku – ciekawe kształty, możliwość przekładania piasku z pojemnika do pojemnika, przesypywanie z butelki do kubka czy odwrotnie. Na rynku produktów dedykowanych zabawom w piasku znajdziemy całe mnóstwo foremek o przeróżnych kształtach. W zasadzie można już dostać foremki w każdym kształcie, łącznie z ulubionymi postaciami dzieci z kreskówek.
Interesującą zabawką, która powinna znaleźć się w dziecięcej piaskownicy są wszelkiego rodzaju kołowrotki, które umożliwią zabawę z piaskiem na zupełnie nowym poziomie. Obracające się pod wpływem przesypującego się piasku kołowrotki to prawdziwa frajda. Takie kołowrotki sprawdzą się zarówno do zabawy z piaskiem suchym, jak i mokrym. Idealnym uzupełnieniem dziecięcej piaskownicy będą stoły do zabaw z piaskiem. Są to dedykowane plastikowe stoliki z pojemnikami, w których możemy korzystać z piasku na sucho oraz na mokro. Takie stoły to opcja dla rodziców, którzy lubią czystość – z takim stołem jej utrzymanie jest dużo prostsze.
Koparki, betoniarki, wywrotki – coś dla fanów budowlanki
Na placach zabaw i w piaskownicach coraz częściej spotykamy także zabawki dla fanów branży budowlanej. Betoniarki, koparki, wywrotki i tego typu zabawki (oczywiście w wersji mini) to świetna forma zabawy, ale i edukacji, zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Nie muszą to być wcale zabawki na chwilę – jeśli nauczymy dziecko ciekawych zabaw z nimi, zostaną w naszych piaskownicach na dłużej.
Kuchnia błotna – nowy level zabawy z piaskiem w ogrodzie
Kuchnia błotna to rodzaj zabawy sensorycznej, która polega na tworzeniu potraw z użyciem błota, wody i różnych narzędzi kuchennych, takich jak patelnie, garnki i foremki. Dzieci uwielbiają się bawić kuchnią błotną, ponieważ daje im ona możliwość eksperymentowania i odkrywania nowych tekstur i zapachów, rozwija ich kreatywność oraz pomaga w poznawaniu świata poprzez działanie. Kuchnia błotna jest również świetnym sposobem na rozwijanie zdolności motorycznych, takich jak precyzja ruchów czy koordynacja wzrokowo-ruchowa, a także na rozwijanie umiejętności społecznych, ponieważ dzieci mogą się bawić razem, wymieniać pomysłami i pracować w grupie. Do kuchni błotnej możesz wykorzystać na przykład piasek do piaskownicy – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dziecięca zabawa jest bezpieczna.
Gdzie postawić piaskownicę?
Wielu rodziców decydując się na piaskownicę w ogrodzie czy na działce, zadaje sobie pytanie gdzie ją ulokować. Tak by było dobrze, czyli wygodnie, bezpiecznie i bezproblemowo. Odpowiadamy! Najlepiej stawiać piaskownicę w miejscu, które jest łatwo dostępne i bezpieczne dla dzieci. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na piaskownicę w ogrodzie lub na działce:
- Wybierz płaskie i stabilne miejsce – piaskownica powinna stać na płaskim, stabilnym podłożu, aby uniknąć jej przewracania się oraz by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom.
- Unikaj miejsc pod drzewami – jeśli jest taka możliwość, nie umieszczaj piaskownicy pod drzewami, ponieważ gałęzie i liście mogą powodować zabrudzenie piasku, a także utrudniać utrzymanie czystości w piaskownicy. Również odpady organiczne z drzew mogą solidnie zanieczyścić piasek. Pamiętaj, że drzewa to miejsca na których regularnie i chętnie przesiadują ptaki, które mogą taką piaskownicę…zapaskudzić.
- Zwróć uwagę na oświetlenie – wybierz miejsce, gdzie piaskownica będzie oświetlona naturalnym światłem słonecznym, ale jednocześnie zacieniona w czasie upałów.
- Zabezpiecz przed wiatrem – wybierz miejsce, gdzie piaskownica będzie chroniona przed silnym wiatrem, aby zapobiec zanieczyszczeniu piasku.
- Bądź ostrożny z miejscami blisko domu – jeśli chcesz postawić piaskownicę blisko domu, upewnij się, że nie będzie ona przeszkadzać w codziennych czynnościach, takich jak ruch lub relaks w ogrodzie.
- Zwróć uwagę na odległość od innych urządzeń – postaw piaskownicę w bezpiecznej odległości od innych urządzeń, takich jak huśtawki czy drabinki, aby dzieci podczas zabawy nie kolidowały z innymi urządzeniami.
Podsumowując, najlepsze miejsce na piaskownicę to płaskie, stabilne i bezpieczne miejsce, zacienione w czasie upałów i chronione przed silnym wiatrem, a jednocześnie łatwo dostępne dla dzieci.
Jaką piaskownicę wybrać?
Istnieje wiele rodzajów piaskownic, a ich wybór zależy od wielu czynników, takich jak wiek dzieci, dostępność miejsca, budżet i preferencje estetyczne. Z czego możesz wybierać? Jakie rodzaje piaskownic posiadamy? Która piaskownica będzie lepsza do ogrodu, a która na działkę? Spróbujemy odpowiedzieć.
- Piaskownice ogrodowe – są to zwykle drewniane lub plastikowe piaskownice, które można postawić w ogrodzie. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Dostępne są modele, które mają wbudowany daszek, który chroni przed słońcem.
- Piaskownice na placach zabaw – to duże piaskownice, które znajdują się na placach zabaw i są przeznaczone dla większej liczby dzieci. Są zwykle zrobione z drewna lub plastiku i mają wbudowane siedzenia, pełniące również rolę ławeczki.
- Piaskownice mobilne – to piaskownice, które można przemieszczać z miejsca na miejsce. Są to zwykle plastikowe pojemniki z pokrywą, które można łatwo przenosić.
- Piaskownice plażowe – to piaskownice, które znajdują się na plażach i są przeznaczone dla dzieci do zabawy w piasku. Są to zwykle duże piaskownice, które mają wbudowane siedzenia i parasole chroniące przed słońcem.
- Piaskownice sensoryczne – to piaskownice, które mają różne tekstury piasku, aby stymulować zmysły dziecka. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, plastik, gumowa mata czy też kamienie.
- Piaskownice edukacyjne – to piaskownice, które mają wbudowane modele geograficzne, takie jak góry czy rzeki, lub modele architektoniczne, takie jak zamki czy wieże. Mają na celu stymulowanie wyobraźni i edukowanie dziecka.
- Piaskownice interaktywne – to piaskownice, które wykorzystują technologię do interakcji z dzieckiem. Mogą mieć wbudowane ekrany dotykowe, kamery, czy też sensory ruchu, które reagują na ruch dziecka.
- Piaskownice do budowania – to piaskownice, które mają wbudowane modele, takie jak samochody czy domki, które dziecko może zbudować z piasku. Mają na celu rozwijanie umiejętności manualnych i kreatywności dziecka.
Piasek do piaskownicy dla żłobków i przedszkoli
Piasek, który zamawiamy do naszych przydomowych piaskownic, to dokładnie taki sam piasek jak ten, którego używają placówki edukacyjne. Identyczny piasek znajdziemy w piaskownicy na terenie ogródków jordanowskich, na miejskich placach zabaw czy na placu przy przedszkolu lub żłobku naszej pociechy. Musi to być piasek atestowany, bezpieczny, czysty. Oczywiście w przypadku piaskownic publicznych/miejskich, zazwyczaj są to dużo większe ilości, niż do małej przydomowej piaskownicy.
Gdzie kupić dobry piasek do piaskownicy?
W dzisiejszych czasach piasek do piaskownicy nie jest produktem problematycznym – kupisz go w każdym markecie budowlanym, a także online. Cena jest stosunkowo niska – za 20 kg worek trzeba zapłacić od 10 do 18 złotych. Oczywiście o wiele lepszą i bardziej ekonomiczną opcją jest piasek w dużych workach, tzw. big bagach lub przywożony bezpośrednio z wywrotki. Są to jednak rozwiązania głównie do dużych piaskownic.
Kupując piasek przeznaczony dla dzieci, należy zwracać uwagę na to czy piasek posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Jeśli nie ma – nie kupuj go nawet gdy kusi cena. Bezpieczeństwo surowca w przypadku maluchów jest najważniejsze.