pagoda ogrodowa - japońska chińska

Pagoda – ogrodowa, japońska, chińska – co to jest?

Pagoda to jeden z nieodłącznych elementów wystroju japońskich ogrodów. Jednak nie z Japonii się wywodzi. Wywodzą się ze starożytnych Indii (fundamentu religii buddyjskiej), wtedy znane jeszcze jako stupy. Służyły do przechowywania świętych relikwii i szczątków władców. Z czasem wydłużano je, aż przybrały kształt wieży. Dziś niewielu zna ich prawdziwą nazwę, a w Polsce znane bardziej jako lampy czy lampiony.

Gdzie znajdziemy Pagody ogrodowe?

Pagoda chińska

W kontekście historycznym wraz z rozpowszechnianiem się religii buddyjskiej, który pochłaniał coraz bardziej kontynent azjatycki. Pagody ogrodowe pozytywnie przyjęte zostały przez lokalnych mieszkańców. Dzięki temu pojawiły się one w Birmie, Kambodży, Laosie, Tajlandii gdzie przybierała kształt piramidy lub stożka. W Chinach i Japonii przybrały kształt wielokondygnacyjnej wieży, która starała się najpopularniejszym wzorem. Jeśli zaś mówimy w kontekście teraźniejszym, znajdziecie je w naszym sklepie. Starannie przygotowywane o przeróżnych wielkościach i kształtach. Wykonane z tego samego trwałego materiału, jakim jest biały cement duński. Istnieje oczywiście możliwość indywidualnego projektu, w tym celu prosimy skontaktować się z naszymi konsultantami.

Skąd się wzięły pagody w Europie?

Pagody zaczęły pojawiać się w Europie na początku XIX wieku. Wszystko przez bardzo wysokie zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu w tamtym czasie. Przez to stały się one jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów architektury ogrodów i domów, które inspirowane były zasadami feng shui. Wysoka popularność kultury azjatyckiej w Europie wcale nie maleję, a nawet wzrasta. Miniaturowe świątynie stale wykorzystuje się w teraźniejszych ogrodach i domach. W szczególności u przedsiębiorców jako symbol staranności i równowagi oraz u osób chorych, gdzie uważa się, że absorbują negatywne chi.

Pagody ogrodowe, a Polskie ogrody

W Polsce coraz częściej stosuje się pagody ze względu na bardzo wysokie zainteresowanie japońskimi ogrodami. Dlatego też wszyscy architekci krajobrazów, którym zlecane są projekty w podobnej stylistyce, chętnie je wykorzystają. Jednak bardziej schylają się ku miniaturowym wersjom pagód ze względu na oszczędność miejsca. Stosują miniaturowe świątynie jako kamienne lampy, lampiony, wieżyczki czy nawet jako donica betonowa. Każdy z tych wariantów znajdą Państwo u nas w sklepie.

Pagoda ogrodowa – co to jest?

pagoda ogrodowa

Pagoda ogrodowa jest dostępna w wielu rozmiarach i wersjach kolorystycznych. Niektóre z nich posiadają miejsce na wbudowanie lampkę. Dzięki czemu wieczorami mogą oświetlać ścieżki lub po prostu tworzyć nastrojowy klimat w Twoim ogrodzie. Jeśli chcesz, by dany kwietnik, oczko wodne lub skalniak był widoczny również nocą, to możesz w jego pobliżu ustawić pagodę. Pagoda posiada bardzo przyjazną konstrukcję. Sprzyja ona umieszczaniu w niej świeczek czy innych lampek. Dlatego też gro osób mówi na nią po prostu lampa ogrodowa. Co więcej, nawet te bez wbudowanej lampy zwykle posiadają niewielką półeczkę, na której możesz umieścić świeczkę. Stabilna konstrukcja pagody uchroni Twój ogród przed ewentualnym pożarem. Tego typu ozdoby ogrodowe nadają swego rodzaju harmonii każdemu ogrodowi.

Z czego wykonana jest Pagoda?

pagoda japońska do ogrodu

Wybór materiału, z której możemy zbudować pagodę, jest duży. W przypadku naszego sklepu wykonana jest ona z duńskiego białego betonu o bardzo wysokiej trwałości. Nasze pagody odznaczają się też odpornością na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Dzięki temu niezależnie od upału, mrozu czy siarczystego deszczu, bez niepokoju możesz się cieszyć swoją ozdobą przez cały rok. Kształtów i modeli jest naprawdę niemało, każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli zależy Ci na szczególnie niepowtarzalnej pagodzie, to bardzo dobrze trafiłeś!

Pagoda, a architektura ogrodu

Pagody doskonale komponują się z drzewkami bonsai, figurkami Buddy i kamienno-piaszczystymi ogrodami zen. Powinno to ucieszyć każdego miłośnika Dalekiego Wschodu, który chciałby przyozdobić swoją posesję w orientalny sposób. Lepiej jednak nie przesadzić z ilością drobiazgów – azjatycką estetykę charakteryzuje minimalizm i brak przesadnego przepychu, a teren powinien być tak zaaranżowany, by integrować człowieka z naturą. Jeśli chcesz, możesz spróbować zorganizować zieloną przestrzeń w zgodzie z zasadami feng shui, dzięki czemu uzyskasz efekt pełen elegancji i prostoty. Pagody świetnie wyglądają w aranżacji, w której występuje poidełko dla ptaków lub fontanny ogrodowe.

Lampa pagoda do ogrodu.
Lampa pagoda – 120 z
Pagoda - lampa na taras lub do ogrodu.
Pagoda do ogrodu – 150 zł
Lampa ogrodowa - pagoda.
Pagoda – 120 zł

Co oznaczają pagody w kontekście kulturowym?

Warto też wspomnieć jaka symbolika kryje się za orientalnymi pagodami – na żywo można je zobaczyć we wszystkich krajach. Głównie w tych, w których dominuje buddyzm (Japonia, Chiny, Wietnam, Indie, Tajlandia, Laos, Kambodża, Birma), dlatego też ich znaczenie jest ściśle związane z filozofią Dalekiego Wschodu. O pagodach mówi się, że są ścieżką do zwiększonej percepcji i samoświadomości, mają przynosić pomyślność, mądrość, pokój i harmonię. Podobno pagody mają moc uzdrawiania chorych i “wyciągania” z nich negatywnego chi, to źródło rewitalizacji i wielkiej energii. Dodatkowo pomagają też zyskać szczęście w sprawach finansowych – dbają o staranność i równowagę w biznesie, przywracają inteligencję i czujność. Co więcej, mają za zadanie odpędzać klęski żywiołowe i pecha.

Liczba pięter w pagodzie powinna być nieparzysta, najwyższe mają ich nawet piętnaście. Konstrukcja pochodzi od stupy – pamiątkowego relikwiarza w kształcie kopuły lub półkuli z iglicą, który wywodzi się ze starożytnych Indii. W pięciopiętrowych pagodach każda kondygnacja symbolizuje jeden z żywiołów (ziemię, wodę, ogień, wiatr i nieznaną w Europie jako żywioł – pustkę). W siedmiopiętrowych każdy poziom oznacza jedną z północnych gwiazd i jeden z siedmiu skarbów buddyzmu, a w dziewięcio-piętrowych każda kondygnacja to metafora jednej z cech potrzebnych do odniesienia sukcesu w życiu szkolnym i zawodowym.